• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (4.50)
Yazar hasan aydın
hz. muhammed ve kuran - hasan aydın
bu eserinde hasan aydın, kuran'ın ayrıntılı bir okumasını yaparak müslümanlığın kutsal kitabının zaman ve mekâna bağlı tarihsel niteliğini kanıtlıyor. hz. muhammed-kuran, kuran-seslendiği toplum ve kuran-insanlığın kadim kültürel mirası ilişkilerini felsefi ve bilimsel olarak ele alıyor.

hasan aydın:
"bu yapıtta ilk kez, yöntemimin ana çatısını felsefi olarak gösterdim ve gerekçelendirdim. dil, kültür, biliş ilişkilerine odaklanan ve kutsal kitapların ve özellikle kuran'ın döneminin dili, kültürü ve ilk seslendiği muhatapların biliş düzeyleri ve kültürleriyle ve kadim kültürlerle bağını gösteren bir yöntem geliştirdim."

"eğer kuran tarihsel ve yöresel bir metinse mutlak ve evrensel olamaz; sadece o dönemin bilişi, dili ve kültürü içinde bir devinim yaratmıştır. o dönemin sorunlarına yanıt vermiştir. kozmolojik ve değerlere ilişkin öğretileri de o döneme aittir. sunduğu bilgi ve değerler açısından bugünü bağlayan bir tarafı olmaz."

"kuran'ın tarihsel ve yöresel bir metin olduğunu göstermek onun değerini azaltmaz. o insanlık tarihinin klasik ve estetik metinlerinden birisidir. hatta hicaz bölgesi araplarının 7. yüzyıldaki antropolojik ve siyasi özelliklerine ilişkin tarihsel bir belge konumundadır. hz. muhammed'in ve kuran'ın yaptığı şey dönemi için ilerici bir hamledir."
  1. isa'ya göre incil^:o evangelho segundo jesus cristo - jose saramago ^ dolayısıyla ülkesini terk etmek zorunda kalan saramago "incil'i okuyan, inancını kaybeder. katoliklerin çoğunun bu kalın kitabı okuduğunu sanmıyorum" demişti. kuran için de benzer bir şey söylenebilir. islami teoloji kutsal kitap konusunda çok daha katı olduğundan burada durum daha da vahimdir aslında. kuran tanrı kelamıdır ve hiç bir şekilde tartışılıp sorgulanamaz. böyle olunca okunup üzerinde düşünülmesine de pek fazla gerek kalmaz. incil için en azından böyle bir iddia yoktur. incil best seller iken kuran'ın olmaması esasen dernek vakıf cemaat tarikat gazete yoluyla dağıtılmasından mı ileri geliyor araştırmak lazım.kitaba dönecek olursak tanıtım yazısından da anlaşılacağı üzere okuyup irdeleyecek cesareti gösterirsek gökten gaipten gelen bir içerik yoktur. kuran 6.-7. asır hicaz yarımadasının coğrafi, beşeri, ekonomik, siyasal, kültürel meselelerini yansıtır, o yörede yaşayan toplulukların kabileden devlete evrildiği sürecin ideolojisini inşa eder, kural ve kaidelerini, bir nevi anayasasını oluşturur. bu sürece liderlik eden kureyş kabilesinden muhammed bin abdullah da kuşkusuz toplumsal, siyasi, askeri önderlik melekelerine sahip olmakla birlikte, her birimiz gibi çağı ve coğrafyasıyla sınırlı, güçlü ve zayıf yönleri olan bir ademoğludur, kardeşimizdir.^:maxime rodinson^
    mutlu

mesaj gönder