• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
alef - jorge luis borges
borges alef'te düş ile gerçek, eski ile yeni, batı ile doğu arasındaki ikiliklerde gidip gelen bir zenginliğin anlatısını sunuyor.

borges'in en verimli döneminde yazdığı hikâyeleri bir araya getiren alef, ibrani alfabesinin ilk harfi olan "alef"i merkezine alarak, bizi evrenin kökenine ve sonsuzluk düşüncesine götürüyor. alef uzay boşluğundaki tüm noktaları kapsayan bir noktadır; bu noktadan içeri bakan kişi evreni görür ve onu kucaklar. burası, sonsuzluğun hem başladığı hem bittiği yerdir. zaman, kimlik ve ölümsüzlük temaları çevresinde kurulan alef, farklı gerçeklik ve anlam katmanları vaat eden bir metin. üstelik borges'in bu kitapta okuruna bir de sürprizi var: modern edebiyatın zaman ve uzam sihirbazı, kitapta sadece anlatıcı olarak yer almıyor, karşımıza hikâye kahramanı olarak da çıkıyor.

"jorge luis borges, kaderi ince, yıkıcı ve empatik bir tanrının çizimlerine göre cisimleştirir."
-riccardo campa-

(tanıtım bülteninden)
  1. yazdığı öykülere açıklık getirilemeyen, ancak sık kullandığı imge ve çağrışımlarla anlatılagelen 20.yy edebiyatının zirve noktalarından borges'in harikulade öykü kitabı.

    alef'de öykülerini doğu anlatıları ve mistik ayrıntılarla kuran borges, poe'den shakespeare'e kadar pek çok edebiyatçıya atıfta bulunuyor. benzersiz bir anlatım biçimi ve sadece kendisine has biçim ve içerik özgünlüğüyle.

    günümüzde internet ortamlarındaki link faktörünü borges'in kitaplarında özellikle alef ve ficciones'de içselleştirmeniz pek olasıdır.

mesaj gönder