• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
carne - gaspar noe
paris’in kenar mahallelerinde at kasaplığı yapan “kasap”, karısı kendisini terk edince küçük yaştaki kız çocuğuyla baş başa kalmıştır. kızına elinden geldiğince babalık yapmaya çalışan kasap, bir gün kızının başına büyük bir olay gelince cinnet geçirir ve bu noktadan sonra kan, şiddet, ensest ve çıplaklık gibi öğelerin çokça kullanıldığı “bir gaspar noe filmi” başlar. 7 sene sonra çekeceği “seul contre tous” filmine bir giriş niteliğinde olan carne, rahatsız edici sahnelerinin içerisinde kısa bir süre kullandığı umberto tozzi’nin dingin “”ti amo” bestesi ile dikkat çekerken, cannes film festivali’nden “en iyi kısa film” ödülüyle ayrılmıştır.
 1. tartışmalı ve arızalı filmlerin yönetmeni gaspar noe’nin 1991 yılında çektiği 40 dakikalık carne’nin başrolünde fransız aktör philippe nahon yer alıyor.

  kimilerine göre kısa film, kimilerine göre orta metraj bu film kırk dakikalık süresi içinde bol bol metafor, aforizma, şahane çekim planları ve şoke edebilecek unsur barındırır.

  gaspar noe filmleri arasında bağlantı kurmayı sever.

  carne’nin ana karakteri olan kasabın hikayesi seul contre tous – gaspar noe filminde uzun metraja yayılır.

  her iki filmi de sabit plan-sekanslardan oluşur.

  durağan kareleri, ses efektleri ve şiddet içeren görüntüleriyle rahatsız etmeyi başarır.

  sonra aniden ‘’ti amo’’ şarkısı girer ki bir önceki ruh halini alt üst eden hafifletici, dingin sekansıyla sahne şoku yaşatır.

  kasap irreversible – gaspar noe filminde de açılış sahnesinde görünür.

  ve tabi phillppe nahon’un hakkını verdiği oyunculuğu da ayrı takdir edilesi.

mesaj gönder