carl gustav jung

Kimdir?

basel üniversitesi'nde tıp profesörü olan büyükbabasının adını taşıyan carl gustav jung isviçreli bir papazın oğludur. 1895 yılında basel'de tıp eğitimi almaya başladı ve 1900 yılında eugen bleuler'in asistanı olarak burghölzli'de psikiyatrist olarak hizmet verdi. doktorasını 1902 yılında tamamladı. konu okült (gizli, görünmeyen) fenomenler (etkiler) ve onların psikoloji ve patolojiyle bağlantıları idi. paris'te 6 ay pierre janet ile bilgilerini derinleştirdi. 1903 yılında emma rauschenbach ile evlendi. 36 yaşında uluslararası psikanaliz birliği'nin ilk başkanı oldu. psikolojik analizlerinde astrolojiden de yararlanan carl gustav jung, sigmund freud ile beraber çalıştığı toplumsal bilinçaltı kavramı ile de tanınır.
  1. işin biraz gizemiylede ilgilenmiş bir şahıs. ne dir bu gizem derseniz açıklanamayan fenomenler, rüyalar, bilinçaltı,bilincdisi, mistisizm, büyüler, kabile tipi yaşam diye gider.
    freud ile arasındaki ilişkiyi cronenberg, a dangerous method filminde anlatiyor, meraklısına. genel kanı freud ile yakınlaşmasıni çocuklugundaki otorite eksikliğinde, uzaklasmasini ise freud'un onu veliaht olarak görmesi ve jung'un geleceği icin planlar yapmasinda(jung'da bundan aşırı rahatsız oluyor ve kendisinin sınırlandırılmasıni istemiyor haliyle) arıyor.

mesaj gönder