1. insanların övünmek adına hiçbir meziyetlerinin olmaması sonucu, övünülebilecek son özelliklerini kullanarak tatmin olma şekilleri. klasik milliyetçilik ile, özellikle de atatürk milliyetçiliği ile karıştırılmaması gerekendir.

  toplumların, yaptıkları faaliyetlerle övünmeleri doğaldır. ben şahsen, kendimi ne milliyetçi ne de ırkçı olarak tanımlamıyorum. ancak bu benim aziz sancar gibi birinin, bizim topraklarımızda yaşamış, bizim dilimizi bilen, ve bir şeyleri başarmış bir insanın, bizim içimizden çıkması ile gurur duymayacağım anlamına gelmiyor. benim ülkeme yapılmış bir saldırıya üzülmeyeceğim anlamına hiç gelmiyor. aynısı fransa'da da, amerika'da da oluyor. onlara da üzülüyorum. yeri geliyor, bir insan olarak fransız ihtilali ile bile gurur duyabiliyorum ben mesela. yeri geliyor atatürk ile de gurur duyuyorum. osmanlı padişahları ile de. işi sidik yarışına vurmak ise saçmalık kısmının başladığı yer. çizgiyi iyi çekmek lazım. fransa'da patlayan bombaya üzülmenin vatana ihanet (?) sayılmasına da anlam veremiyorum açıkçası.

  burada en yanlış anlaşılan nokta şu: "bakın, benim tarihim çok süper, o zaman ben de süperim. benim doğuştan gelen türk kimliğim sizden üstün olmamı sağlıyor" düşüncesi. öyle bir şey yok. maalesef. 500 yıl önce süper olman, bugün de süper olduğun anlamına gelmiyor.

  en basit düşünme şekli ile dünyada x adet millet var diyelim. bu x adet milletin en azından %10'luk kısmı ırkçı. hepsi de kendinin en süper ırk olduğunu iddia ediyor. hepsine de sorsanız haklı sebepleri var. insanları x adet millete bölmüşüz, hepsi de iyi kötü bir şeyler başarmış. bununla övünmeleri doğal ama 500 yıl önce istanbul'u fethettik diye bugün övünmek akıl karı bir olay mıdır? önemli olan bugün ne yaptığınız. adam yılda 1 milyon patent aldık diyor. sadece ibm'in senede aldığı patent sayısı, türkiye ile denk. ben bunları söyleyince tepki görüyorum ama çok ilginç. vatanımı sevmiyormuşum. arabada mehter marşı açıp gezmek, patent almaktan daha büyük milliyetçilik ve topluma daha büyük katkılar sağlıyor anlaşılan.

  adama diyorlar ki "avrupa kişisel temizlik konusunda böyle böyleymiş, bak kirliliğe bağlı hastalıklar şu oranda düşmüş". o da cevap olarak diyor ki "bizim ecdadımız daha temizdi şöyleydi böyleydi. onlar hep bizden öğrendiler". kardeşim iyi de 400 yıl önce senin ecdadın hamamda yıkanıyordu diye, sen temiz mi oluyorsun? ne güzel işte adamlar bir şeyler öğrenmiş, ileriye taşımış. sen ise tam tersi biçimde öğrendiğini de unutmuşsun. sen de suyunu, gıdanı, havanı bugün temiz tut, sen de gururlan. böyle de boş bir muhabbet yaşamamıştım uzun zamandır.

  (bkz: kocaeli) (bkz: dilovası raporu) (bkz: onur hamzaoğlu) . ben kendi ağzından dinledim. açın bakın adam neler söylemiş (internetten aratıp bakabilirsiniz dilovası raporuna.). sonra da açın bakın neler yapmışlar adama.

  "ben başta ülkemi, toplulumu sonra da insanlığı ileri taşımak istiyorum. bunun için de çalışıyorum."

  ile

  "ben başta insanlığı, sonra da kendi ülkemi ve toplumumu ileriye taşımak istiyorum. bunun için de çalışıyorum."

  arasındaki fark normal bir insan ile milliyetçi arasındaki fark ise (ki bu farkın bir önemi yok), bu ikisi ile aşağıdaki cümle arasındaki fark boş kafalı ırkçıların arasındaki farktır:

  "bakın benim ülkemde benden başka bir sürü kişi bunları yapmış (ben yapmadım ama). onların bunları yapması da dolaylı yoldan beni sizden üstün yapıyor."

  hele bir de üstünlüğü osmanlı/sovyet tipi yayılmacı politikalarda aramak gibi bir gaflet var ki evlerden ırak.

mesaj gönder