• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
game of thrones
game of thrones george r.r. martin'in çok satan romanından uyarlanan yeni bir hbo dizisi. yazların yıllarca sürdüğü ve kışların da bir ömür geçmek bilmediği bir dünyada, westeros hükümdarlığı kefaretini ödemekteydi. ihanet, şehvet, ayak oyunları ve doğaüstü güçler, entrikacı güney ve yabani doğu topraklarından, soğuk kuzey ve arkasında karanlık diyarları zapt eden kadim duvara kadar krallığın dört bir köşesini hırpalıyor idi. krallar ve kraliçeler, şövalyeler ve sürgündekiler, düzenbazlar ve asiller 'demir taht' için kanlı bir mücadeleye tutuşurlar.
 1. valla ne yalan söyleyeyim, bölümün sonunda benim de gözlerim doldu. sezon kötü başlamıştı (özellikle ilk bölüm) ama her bölümde daha iyiye gitti ve toparladılar.

  !---- spoiler ----!

  dizinin gerekli gereksiz herkesi öldürmesi gerçekten can sıkıcı bir hal almıştı. özellikle 3 büyük lord (doran martell, roose bolton ve balon greyjoy) art arda 2 bölümde öldürüldüğünde, "eh yeter amk" demiştim. tamam kitapta da lordlar ölüyor ama yüzlerce sayfa olayı anlattıktan sonra olduğu için her daim ilginizi canlı tutmayı başarıyor. dizi ise bu anlamda sıkmaya başlamıştı.

  hodor'un son sahnesinde ise tekrar eski tadı yakaladılar. bir karakter öldüğünde ya ned stark'ın, tywin lannister'ın, stark ailesinin katledilme sahnelerinde olduğu gibi şok olmalıyız, ya joffrey'in öldüğü sahne gibi hoşumuza gitmeli, yada hodor'un öldüğü sahnedeki gibi üzülmeliyiz. bunun dışında ölen her karakter için, "artık dizide işi kalmadığı için gitti" diyoruz bi anlamda.

  greyjoyların hükümdar seçme sahnesi fena değildi, ama daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. özellikle destekçilerin önce "yara" diye bağırmaları, sonra bi anda saf değiştirip "euron" diye bağırmaları komikti. "what is dead may never die" sahnesi güzeldi. ama yara ve theon hangi ara yüzlerce gemiyi çaldı, pek anlamadım. dizinin bazı noktalarda kitapları geçtiğini biliyoruz ama bu sahneler kitaptan alınma. ve kitaplarda çok daha kaliteli işlendiğini söyleyebilirim.

  son olarak brandon'dan bahsedeyim. genel olarak dizinin çıkmaz sokağa girdiğini düşünüyor insanlar. çünkü hangi dizi zaman yolculuğu konusuna el attıysa, sonu pek iyi bitmiyor (özellikle lost örnek veriliyor). ben bu konuyu pek kurcalayacaklarını sanmıyorum. malum sahnede brandon'ın geçmişi değiştirip değiştirmediğini de pek bilmiyoruz. ama white walker sahnesine bakarak -geçmişe değilse bile- an'a etki ettiğini söyleyebiliriz.

  bunların dışında bir de littlefinger'ın amacının ne olduğunu çok merak ediyorum.

  umarım dizi seviyesini yükselterek devam eder.

  bu da bonus olsun.

  !---- spoiler ----!
  ulgan

mesaj gönder