• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.95)
anayurt oteli - yusuf atılgan
"ne ölü, ne sağ" bir yaşamın kahramanı zebercet. gözünü ilk açtığı ve yaşadığı anayurt oteli'yle aynı kaderi paylaşıyor: birbirine benzeyen geçici ilişkilerle geçen günler, yalnız ve tek başına sürüklenen bir hayat.gecikmeli ankara treniyle gelen -adını bile bilmediğimiz- kadın otelde bir gece kalır ve zebercet'in de, anayurt oteli'nin de sessiz akıp giden günlerinin içeriği değişir.küçük ayrıntıların tekdüze şaşmazlığında nerdeyse takıntılarla sürüklenen bir yaşamın öfkesi de, çaresizliği de büyük oluyor.türk edebiyatının unutulmaz bir tipi ve unutulmaz bir mekanı.
  1. gerçeğin o tokat gibi yüze vurulan halini açıkça sergileyebilen, şiddetli bir insanlık içeren eser. tozpembe dünyalarında yaşamın sapkın, ölümcül, vahşi gerçeğini unutanlar için ne kadar rahatsızlık verdiğini sağda sola okumak çok keyifli. sırf şu keyifi yaşattığı için sayın altıngan'a minnettarım.

    ayrıca, üniversitenin ilk yılında profesörümüz tarafından kısa öyküde ve sanatta aykırılığı işlerken üstüne basa basa önerilen kitaptı. o zamanlar okuyamadım, şimdilerde tekrar tekrar okumam gerekiyor sanırım. içimizdeki vahşiyi bastırmadığımızda, neler olabileceğimiz üzerine müthiş bir tablo sanki anayurt oteli.

    şiddetle tavsiye edilir.

mesaj gönder