1. bilinen tarihi m.ö. yedinci yüzyıla kadar dayanan karadeniz bölgesinde bartın iline bağlı muhteşem bir coğrafi yapıya sahip ilçe. tarihte sesamos ve amastris diye de adalandırılmıştır. en uyuşuk bünyelerde bile ben buranın tamamını gezmeliyim hissiyatı yarataacak kadar büyülü, güzel bir sahil kenti.

    yeme içme husunda öne çıkan mekanlar "canlı balık" ve "çeşm-i cihan". eğer yer ayırmadıysanız bu mekanlarda yer bulmanız zor olabilir. fiyatlar da gayet makul ve balık yapmayı gerçekten biliyorlar. kendilerine has amasra salatası dedikleri bir salataları mevcut.

    konaklama işine eğer ben her yerde kalamam diye düşünüyorsanız dikkat edin ve gitmeden önce mutlaka yer ayırtın. biz iki çift olarak gittik ve bir ev kiraladık. 4 kişilik konaklama masrafı 150 tl gibi oldukça cüzi bir rakama tekabül etti ki kaldığımız yer çok aham şaham bir ev olmasa da oldukça temizdi.

    giderken yanınıza kaliteli bir fotoğraf makinesi alın, amasra o kadar güzel bir yerki telefonunuzun kamerası buranın hakkını veremez. ülkenin belki de kayıp cenneti olan amasrayı mutlaka ziyaret etmenizi öneririm pek muhterem sözlük ahalisi. gelirken de bana ev yapımı o muhteşem reçellerinden getirin.
    jan

mesaj gönder