• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.78)
sunset blvd. - billy wilder
film genç senarist joe gillis'in bir havuzda kanlar içinde yüzüstü yatarken görüntüsü eşliğinde, anlatıcı joe'nun bizi altı ay öncesine götürmesiyle açılır. yazdığı senaryoları satamadığı ve kimseden ödünç para bulamadığı için maddi durumu kötüleşen joe'nun başı eski borçlarıyla derttedir. arabasını borçlarına karşılık geri almak isteyen alacaklılarından kaçarken sunset bulvarı'ndaki bir eve sığınır. evin sahibi sessiz filmler zamanının ünlü aktrislerinden norma desmond'dır. eski ününü hemen geri kazanabileceğini sanan norma, kendi yazdığı bir senaryoyla sinema dünyasına geri dönmeye hazırlanmaktadır. joe kendisine senaryo yazımı konusunda yardım edebileceğini söyleyince norma onun evde yaşamasına izin verir, ve bir süre sonra ona aşık olur...
 1. film şaşaalı hollywood endüstrisinin acımasız iç yüzünü ve sesli döneme geçişle sönüp giden yıldızların kaybolan şöhretlerini, trajik düşüşlerini göstermekle kalmayıp aynı zamanda narsist bir eski yıldızın hayata egolarıyla tutunmaya çalışmasını anlatmaktadır.

  !---- spoiler ----!

  terk edilmiş gibi duran bina, bakımsız arabalar, içinde farelerin dolaştığı boş havuz yitip giden sessiz sinema dönemini anımsatır. sessiz sinema yıldızları da tıpkı bir zamanlar görkemli olan bu yapılar, araçlar gibi artık kaderine terk edilmiş, eskimiştir. bu terk edilmişliği kabullenemeyen ve hala kendisini bir yıldız olarak gören norma desmond' ın çırpınışlarını izleriz.

  !---- spoiler ----!

  film-noir ögelerinin de kullanıldığı bu film billy wilder vasıtasıyla hollywood özeleştirisi olarak kabul edilebilir.

  ek: gloria swanson 'ın gerçek bir sessiz dönem yıldızı olduğunu -özellikle son sahnedeki mimikleriyle - anlamış oluyoruz. ( daha önce filmlerini izlememiş olanlar için. )
  kahve

mesaj gönder