• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
marx neden haklıydı - terry eagleton
ünlü marksist yazar terry eagleton, bu meydan okuma ve polemik kitabında, "marksizm öldü, gününü doldurdu" iddiasının geçersiz ve dayanaksız olduğunu ortaya koyuyor. marksizme yönelik en yaygın on itirazı özetleyip bunları tek tek çürütüyor. marksizmin siyasi despotluğa yol açtığı, her şeyi ekonomiye indirgediği, insan doğasına safça inanan bir ütopyacılığa saplandığı, bir tür tarihsel determinizm olduğu vb. iddialarını tekrarlayanların, marx'ın düşüncelerini ne kadar acınası biçimde hicvettiklerini gösteriyor. kapitalizmin, büyük krizlerle temellerine kadar sarsıldığı günümüz dünyasında, marx neden haklıydı? önemli ve tam zamanında bir kitap olmanın yanı sıra cesareti, açık yürekliliği ve nesnelliğiyle de öne çıkıyor. eagleton'ın her zamanki mizahi üslubu, zeka kıvraklığı ve anlatım berraklığıyla dikkati çeken bu kitap, hem akademik çevrelerin, hem de çok geniş bir genel okur kitlesinin ilgisini çekecek özellikte. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. "marksizm öldü" ise gömün kardeşim, niye bu iddiayı sakız gibi çiğniyorsunuz ki? kapitalizm dünyayı, insanlığı günbegün yıkıma uğratırken marx'ın ve kuramının salimen gömülebileceğini sanmak tuhaf bir görüş eagleton'a göre. kitabın başında marx'ın düşüncelerini mükemmel değil; mantıklı, inandırıcı açıklamalar olarak gördüğünü belirtiyor. marx'a yönelik belli başlı on eleştiriyi formüle edip her birini çürütmeye girişiyor. mizah, ironi, zeka, edebi tat açısından da doyurucu bir okuma vadediyor. okumanızı rica ederim.

    "entelektüel bir meydan okuma" olarak değerlendirmiş gökhan atılgan, burada da bulunsun: http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/entelektuel_bir_meydan_okuma-61908
    mutlu

mesaj gönder