1. "öğretmenlik sıfatı yok gibidir" denilen öğretmen okulun sadece bilişim teknolojileri öğretmeni değil, aynı zamanda bilişim teknolojileri rehberleri olabilmektedir. hiçbir öğretmen "sıfatsız" değildir. bunu iddia edenlerin birçoğunun okul hayatı başarısızlıklarla dolu, yaşama henüz atılamamış insanlardır.
  teknoloji çağında yaşıyorken, çocuğunun, kardeşinin internette ne gibi zorluklarla karşılaştığını bilmeyen aileler, bilişim dersi için "önemsiz, gereksiz, sıfatsız" gibi nitelendirmelerde bulunur. bunu çocuğuna söyler ve çocuk okula geldiğinde "gereksiz" gördüğü derste bilgisayarda oyun oynamak ister. sonra aradan zaman geçince aile show habere çıkıp "veliler dikkat" haberlerine konu olan tacize uğrayan çocuklarını anlatır. çocuklarının gizliliğini sağlamayı "beceremeyen" veliler ayrıca bilinçsiz teknolojiye çocuklarını yem olarak atmaktadır. yani burada çıkarılacak olay, veliler tacizci ile ortak olup çocuklarını kurban etmektedir. burada bu bilinci sağlayacak kişi bilgisayar teknolojileri ve yazılım öğretmenidir.

  çocuklarınız için hiçbir ders gereksiz değildir. aksine sadece temel eğitim dersleri veren eski dershaneler şimdiki temel liseler, ygs'de nasıl yere çakıldı görülmüştür. sosyal aktivitesi olmayan çocuklar başarısızlığa düşmektedir.

  eğitimde gereksiz olan tek şey velilerin okul hakkında yorumları öğrenciye iletmesidir. biz ön yargısız bireyler yetiştirmeye çalışırken bize ön yargılı öğrenciler gönderilmektedir.

  ------------------

  öğretmen eleştirisinden bıkmayan halk, veli toplantılarında "bu çocuk niye düşük aldı" diye hesap soran halktır. bu çocuk veliler yüzünden, velilerin yatarak ya da babasının rüşveti ile okul bitirmiş olmasından kalmıştır. bu çocuk, velilerinin eğitimsiz olmasından dolayı kalmıştır. öğretmenlerin maaşına, niteliğine laf etmek kolaydır. fakat ben senin "ay senle mi uğraşacağım" diye odaya kovduğunuz çocukla yüz göz olup, ona bir şeyler öğretmeye çalışıyoruz. daha üstünü başını toplamayı ailesinden öğrenememiş çocukları koridorda koşarken yakalayıp gömleğini, atletini içine sokuyoruz. sen daha çocuğuna tuvalet eğitimi verememişsin, çocuk 10 yaşında bile altına sıçıyorken o çocuğun rezil oldum düşüncesini de biz gideriyoruz.
  eğitimsiz her insan öğretmene sallamayı bilir. biz "tayine 1 yıl kalmış bu köylülere de sabredelim bari" deyip hiçbir şey olmayacak çocuğunuza "ya tutarsa" diye, ailesi yüzünden dar kalacak olan beynine bir şeyler katmayı dert ediyoruz sadece.

mesaj gönder