• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
bay y'nin sonu - scarlett thomas
lanetli bir kitap. kayıp bir profesör. troposfer denilen bir hayal âlemi. gizemli adamlar, kurgu ile gerçeğin karıştığı günler. ariel manto on dokuzuncu yüzyıl düşünce deneyleri üzerine çalışan bir doktora öğrencisi. thomas lumas'ın yazdığı bay y.'nin sonu çalışma konusu. akıl almaz tesadüfler sonucu bir sahafta bay y.'nin sonu'na rastladığında gözlerine inanamadı. egzantirik bilim adamı thomas lumas'ı iyi biliyordu, kitaplarının ne kadar zor bulunduğunu da. üstelik kimilerine göre bu kitap lanetliydi. ariel'i aşkın, seksin ve ölümün kol gezdiği bir macera bekliyor. bilimi, bilinci, düşünceyi, maddeyi ve varoluşu sorgulamanıza sebep olacak sıradışı bir roman.
(kitap özeti idefix'ten alıntıdır.)
 1. bilim kurgu, felsefe ve fiziğe dair temalar içeren bir roman. çok sürükleyici olduğundan hızla okunsa da okuyucuya üzerinde düşünülecek çok şey veriyor. hikayeyi ideal kahramanlarımızdan biri diyemeyeceğimiz ariel manto'nun ağzından dinliyoruz.
  ariel, 19. yy yazarlarından thomas lumas üzerine bir araştırma yapıyor. lumas'ın en önemli eserlerinden biri "bay y'nin sonu" ve hakkında herhangi bir bilgiye çok az sayıda insanın sahip olduğu bu nadir kitap üzerine düzenlenen bir seminerde sonuçta danışmanı olan profesör saul burlem ile tanışıyorlar. kitap hakkında en yaygın bilinen gerçek, lanetli olduğu. yazarının ve onu okuyanların tamamının öldüğü biliniyor.
  akademik hayatında çok da yol alamadan profesörünün ortadan kaybolması ve eski bir kitapçıda "bay y'nin sonu"na rast gelmesiyle kaçınılmaz olarak kitabı okumaya başlıyor. hikaye bu noktadan sonra the matrix benzeri farklı bir dünyanın kapılarını açıyor.
  kitapta einstein, derrida, heidegger, baudrillard gibi isimler sık sık anılsa da okuyucu derin teoride boğulmuyor.
  nihayetinde kurgusu sağlam, her sayfası bir sonrakini merak ettiren, bayağı not alınacak bir kitap.

  !---- spoiler ----!

  ariel manto = i am not real

  !---- spoiler ----!

mesaj gönder