• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar daniel keyes
algernon'a çiçekler - daniel keyes
çok düşük bir iq ile doğan charlie, bilim adamlarının, zeka seviyesini artıracak deneysel ameliyatı gerçekleştirmeleri için kusursuz bir adaydır. bu deney algernon adındaki laboratuvar faresinde test edilmiş ve büyük bir başarı elde edilmiştir.

ameliyattan sonra, charlie'nin durumu günlüğüne yazdığı raporlarla takip edilmeye başlanır. ilk yazdığı raporlara çocuksu bir dil ve imla hataları hakimdir. ve sonra ameliyat etkisini göstermeye başlar. charlie artık, insanların kendisiyle dalga geçemeyeceğini ve bir sürü arkadaş edineceğini, aşık olduğu kadına açılabileceğini düşünür. fakat zekası normalin çok üstüne fırladığından, çevresinde yadırganır, kıskanılır ve istemiş olduğu arkadaşları edinmekte yine başarısız olur ve yine yalnızdır...
 1. olağanüstü farklı bir kitaptır. cidden değişiktir.

  bir gerizekalının (hakaret olarak kullanmıyorum) tuttuğu notlarla başlar kitap. bu kişiliğin kullandığı dil o kadar uçuktur, hayata karşı geliştirdiği yorumlar o kadar basittir ki.. şaşar kalırsınız.

  deneyden sonra 'ne zaman iyileşeceğim' 'ne zaman zeki olacağım' takıntısı başlar bizimkinde ancak zekasal gelişimi oldukça yavaştır. (yine kendine göre tabii.)

  birkaç ay sonra zeka gerisi hastamızın tuttuğu notlar aşmaya başlar. dil düzelir. hastanın eylemleri 'normalleşir'

  daha da sonra ise; felsefeye, bilime, sanata merak salar bizimki. gerisi hakkında yorum getirmem yakışı kalmaz zira gerisi zaten kitabın asıl olayının gerçekleştiği; sizi kaynayan kazana attığı kısımdır.

  bu ilginç eseri herkes okumalıdır.

mesaj gönder