• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.80)
Yazar franz kafka
dönüşüm - franz kafka
"gregor samsa bir sabah yatağında sıkıntılı rüyalarından uyandığında, kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu."dönüşüm çağdaş dünya edebiyatının en çok tartışılan başyapıtlarından biridir. kafka, ailesiyle birlikte yaşayan bir gencin sabah uyandığında kendini bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasını öyküleştirmektedir. bu öykü aynı zamanda günlük yaşamın tekdüzeliğine karşı bir başkaldırıdır. 20. yüzyıl insanının mkıstırılmışlığını, toplumsal çalkantılar içindeki bunalımını olanca içtenliğiyle duyumsatan bir yazardır kafka.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. okumak elzemdir.

  fakat radyodan da dinlenmesi en az okumak kadar mühimdir.

  gece saat 5 olacak. samsa'nın uyanma vakti. uykunuz sizi gözlerinizden hançerleyecek. beyninizin her ayrı lobunda acıyı duyumsayacaksınız. korku yüzünüzü saracak.

  sonra radyodan okan bayülgenin kesif sesi inildemeye başlayacak. önce samsa'nın böcek haliyle bile patronunun ayak seslerinden ne denli ürktüğünü, uyku sizi sırtınızdan kırbaçlarken, hissedeceksiniz. kardeşinize, annenize yabancılaşmayı en yalın haliyle, gırtlağa oturmuş yumruk büyüklüğünde bir buz parçasıymışçasına tadacaksınız.

  hayata dair tüm sıkıntılar birleşecek. sizi boğacak.
  ve bakalım siz samsa olunca,
  ?

mesaj gönder