• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.67)
barnum müzesi - steven millhauser
barnum müzesi içinde balmumu heykellerin, maskeli baloların ve sirklerin gizlendiği bir hikâyeler toplamıdır. pulitzer ödüllü steven millhauser, öykülerinin yarattığı fantastik atmosfer ile sihirbazın ardındaki kukla ustasına benzer. tıpkı borges'in babil kütüphanesi başlıklı öyküsünde yapmaya çalıştığı gibi millhauser de kurmacanın gizemini araştırır.

"sihirbaz" filminin de senaryosunu oluşturan sihirbaz eisenheim adlı öykünün de içinde yer aldığı barnum müzesi, sizleri olağanüstü ve bambaşka bir yolculuğa davet eden on öyküden oluşmaktadır.
****
babam usulca, ekrandaki insanların hızlıca gözümüzün önünden geçmekte olan hareketsiz fotoğraflar olduklarını açıklamıştı. şeker dükkânından alınan siyah beyaz çevirmeli defterim gibiydi. defterde kızgın bir köpekbalığı ağzını kocaman açarken, gülümseyen bir fare tramplenden suya doğru atlıyordu.
(tanıtım bülteninden)
  1. pulitzer ödüllü yazar steven millhauser'in 10 öyküsünü topladığı barnum müzesi bir karnaval keşmekeşliği ve renkliliği atfına tutunuyor. müzeler, oyuncaklar, heykeller, sirkler, sihirbazların yer aldığı öyküler zincirinde millhauser'in öyküleri deneysel bir ifade ile yakalanıyor. fakat steven millhauser'in oluşturduğu yapıda bir öykünün barındırması gereken ifadelere 2-3 öyküde ancak rastlayabiliyor olmamız da can sıkıcı.

    sinemayla ilişkisi olan pek çok okurun kitapta merak edeceği öykü sihirbaz eisenheim öyküsü. beyaz perdede edward norton'un canlandırdığı, sihirbaz adlı filmin uyarlandığı öykünün, okuru filmden daha açık bir sonla karşılaştırması şaşırtıcı. hollywood'un zaruri ihtiyacı aşk sarmalı dışında filmin de başarılı olduğunu kurgusal açıdan ifade edebiliriz.

    ayrıca kitabın en başarılı öyküsünün kesinlikle sihirbaz eisenheim olmadığını savunabiliriz, ilk öykü borgesvari ve cortazarvari yapısıyla bu büyük yazarlara yaklaşabilen tek öykü olduğunu ifade eder ve kaçarım.

mesaj gönder