1. askere gitmeden önce sözlüklerdeki aynı isimli başlıkları okumuştum, burada da olması güzel. askere 4 sene önce gitmiştim, ancak 20 sene de geçse düzen değişmeyeceği için bu ufak tavsiyeler birilerinin işine yarar diye umuyorum:

    tsk iç çamaşırına, sabuna, havlusuna, terliğine kadar askerin kişisel ihtiyaçlarını temin eder. ancak ilk günlerde kantin sırasında telef olmamak için traş takımınızı, diş fırçası-macununuzu ve banyo için büyük boy havlunuzu yanınıza alın (tsknın verdiği havlular pek de büyük değil), kantindeki ilk günlerin yığılması geçene kadar idare edecek iç çamaşırı ve çorap götürün yanınızda. bi de çarşı izinlerinde giyeceğiniz sivil kıyafetleriniz olsun yeter. çamaşırhanede rahatça yıkatabileceğiniz için yanınıza 3 tane gömlek almaktansa 1 tshirt, 1 uzun kollu penye, 1 kazak alın. zaten 1 km öteden çarşı iznine çıkmış asker olduğunuz belli olacağı ve arkadaşlarla birlikte kalabalık halde gezeceğiniz için herhangi bir çapkınlık olayına karışamayacaksınız(*:gb) bunu hayatınızda yaşamanız gereken bi deneyim olarak görün, kıyafetleri ona göre belirleyin, tek amacınız hasta olmadan çarşıdan birliğinize geri dönmek, bunu unutmayın.

    askerlikte kitap okuyup okuyamayacağınız size usta birliğinde verilecek göreve göre değişecektir, zira acemi birliğinde eğitimlerden fırsat bulup gölge bi yerde çay sigara içtiğinize şükredeceksiniz. usta birliğinde yazıcı olursanız sürekli komutanların yanında evrak işleriyle uğraşacağınız için kitap okuyamazsınız, silahlıkta çavuş olursanız nöbete giden askerlere silahlarını verip dönenlerin silahlarını teslim almaktan başka işinizin olmayacağı gecelerde hayata tutunmanızı kitaplar sağlayacaktır, boşuna yük etmeyin, yanınıza 1, bilemediniz 2 kitap alın yeter, ihtiyaç olursa çarşı izninde halledersiniz.
    rahat bir askerlik için de kaytarma peşine düşmeyin, verilen görevi yaparsanız kimse karışmaz.
    şimdiden sağ salim dönmeniz dileklerimle, hayırlı teskereler arkadaşlar.

mesaj gönder