• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.26)
the lobster - yorgos lanthimos
çok da uzak olmayan bir gelecekten ilginç bir distopya öyküsü anlatıyor bize the lobster. yalnız kalmış, ilişkisi olmaya insanların tutuklandığı, alternatif bir gelecekte geçen öyküde, bekar insanlar korkunç bir otele yerleştirildikten 45 gün sonra, kendileriyle eşleşen kişiyle ilişkiye başlamak zorunda kalıyorlar. eğer ki ilişkilerinde başarıyı yakalayamazlarsa, ölümün kol gezdiği bir ormana sürgüne gönderiliyorlar.

dogtooth ile dikkatle üzerine çeken yetenekli yunan asıllı yönetmen yorgos lanthimos'un kamera arkasına geçtiği film, alışılmışın oldukça dışında, ilginç bir distopya öyküsü sunuyor izleyiciye. başrollerini colin farrell, ben whishaw, rachel weisz ve lea seydoux gibisi isimlerin paylaştığı film; distopya meraklılarının ilgisini çekecek gibi görünüyor!
 1. !---- spoiler ----!

  filmin sonunu illa bi yere baglamak sart degil, acik birakilsa da olur, ama bazen yonetmen/senarist nasil bitirecegini bilememis, hikayeyi eline yuzune bulastirmis, sonra da "ha ben seyirciye biraktim sonunu" diye isin icin siyrilmaya calismis hissi uyandirabiliyyor...

  bu film sanki biraz oyle gibiydi, ama biraz dusununce karar verdim, degil... sadece sonu epey ustu ortulu verilmis. ipuclari:

  - anlatici, rachel weisz.in karakteri, yani restoranda bekleyen hatun
  - filmin ismi, yani "the lobster/iskakoz" tekrar karsimiza cikiyor
  - deniz/okyanus sesi geliyor arka plandan

  yani bence sonu belli... david dememis miydi zaten onceden "pretending to love is more difficult when you don't love than pretending not to love when you actually love someone... "
  !---- spoiler ----!

mesaj gönder