• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
günden kalanlar - kazuo ishiguro
bir roman düşünün ki asıl anlattığı, tek bir satırında dahi geçmeyen duygular, umutlar, hayal kırıklıkları, özlemler olsun. kazuo ishiguro'nun benzersiz tarzını en iyi ortaya koyduğu eserlerinden biri olan günden kalanlar böyle bir roman...

ingiliz malikânelerinin ihtişamını yitirdiği dönemin son büyük başuşaklarından biridir stevens. amerikalı yeni işvereninin arzuladığı düzeni kurmak için birlikte çalıştığı eski kâhyayı ziyaret etmeye karar verir ve ingiliz taşrasında bir yolculuğa çıkar. yol boyunca karşılaştığı manzaraların ve insanların yarattığı izlenimler anılarıyla ve mesleğinin gereklerine dair düşünceleriyle birleşerek, özenle bastırdığı duygularını ortaya sererken, hayatını idealleri uğruna harcayan stevens basmakalıp fikirleri ve saplantılarıyla okurun kalbini fetheden eşsiz bir kahramana dönüşür.

dokunaklı bir dramın özündeki komiği okura yaşatmayı başaran günden kalanlar, edebiyat tarihinin köşetaşlarından biri.

"katman katman açılan, büyüleyici bir roman."
-the new york times-

"okuru fark ettirmeden sarsan, parlak bir roman."
-newsweek-

"bir yazarın varabileceği en yüksek mertebe... hayranlık uyandıracak derecede cesur ve bütünlüklü bir anlatı."
-the new york review of books-
(tanıtım bülteninden)

*kitap arkası.
  1. kazuo ishiguro'nun ilk okuduğum kitabı. önce biraz sıkılıp sadece başladığım kitabı bitirme alışkanlığım yüzünden devam ettim. sonra kitap gittikçe ilgimi çekmeye başladı. bitirince de hemen gidip beni asla bırakma kitabını aldım. şimdi o da bitti hemen yenisini almalı. bir şekilde kendini okutturan bir yazar.

mesaj gönder