• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
zootopia - byron howard, rich moore, jared bush
karmakarışık ve bolt gibi sevilen animasyon filmlerinin yönetmeni byron howard'ın perdeye taşıdığı zootopia, medenileşmiş ve teknoloji kullanabilen hayvanların bir arada yaşadığı bir şehirde yaşanan ilginç bir polisiye öyküsünü perdeye taşıyor. alışıldık disney havasının solunacağı filmde; konuşkan tilki nick'in, üzerine yığılmaya çalışan bir suçtan sıyrılma çabası anlatılıyor. modern memelilerin yaşadığı zootropolis adındaki metropolis, lüks sahra meydanı’ndan, soğuk tundra kasabası’na kadar bir çok farklı doğal ortamın ve hayvanın bir arada yaşadığı benzersiz bir şehirdir. burası bir fil kadar büyük ya da bir arı kadar küçük olanların bile istediği her şeyi yapabileceği türden bir yerdir. iyimser polis memuru judy hopps buraya geldiğinde, büyük ve sert mizaçlı hayvanların olduğu bir yerde polis olmanın hiç de kolay olmadığını fark eder. kendini ispatlayabilme fırsatını elde edebilmek için, geveze ve numaracı tilki nick wilde ile ortak olma pahasına önemli ve gizemli bir olayı çözmeye çalışacaktır. filmin seslendirme kadrosunda ginnifer goodwin, jason bateman, idris elba, j.k. simmons, octavia spencer yer alıyor.
 1. her anlamda güzel bir film. son dönemde çıkmış kaliteli animasyonların hepsinde -aynı zamanda çocuklara yönelik olduğu için- sosyal mesaj oluyor zaten. bu da doğal olarak belli başlı klişelerin kullanılması demek.

  klişe kavramı, fikrin veya mesajın -çok fazla kullanılması ile- zamanla etkisini yitirmesidir. peki bu sorunu zootopia nasıl çözüyor?

  mükemmele yakın bir sunum yapıp insanları etkileyerek^:bir çok pixar filminde olduğu gibi^ eğer filmden etkileniyorsanız, bu durumda klişe kavramı da anlamını yitiriyor zaten.

  10/10
  ulgan

mesaj gönder