• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
hayatımdan portreler - sadettin ökten
şehirli olmak, o şehri inşa eden toplumların medeniyet tasavvurlarını anlamaktan ve bu medeniyetlerin izlerini takip etmekten geçer.bu izleri görünür kılma çabasıyla ortaya koyduğumuz, ilk sayısında bizans tarihçisi prof. dr. semavi eyice’yi misafir ettiğimiz istanbul’a dair serisinin bu ikinci kitabında, günümüzün önemli fikir adamlarından prof. dr. sadettin ökten’le gerçekleştirdiğimiz söyleşiler yer alıyor.

hayatımdan portreler alt başlıklı kitapta, sadettin ökten’in kendi şahsiyetini inşa eden aile büyüklerinden ve hayatını şekillendiren hadiselerden bahsediliyor. istanbullu bir ailenin ev hayatına, fertlerin birbirleriyle münasebetlerine, özel günlere has âdetlere, toplumun kültürel kodlarının yeni nesillere aktarılış biçimine şahitlik ettiğimiz hatıraların fonunu ise istanbul oluşturuyor.

altmış yıl öncesinin karagümrük, beyazıt, kanlıca, heybeliada, büyükdere gibi kadim istanbul semtlerinde dolaştırarak dönemin şartlarını ve insanlarını idrak etme fırsatı veren bu eseri istifadenize sunarken, teklifimizi geri çevirmeyerek projemize dâhil olan sadettin ökten’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.
  1. bence farklı bir üslubu ve istanbul beyefendisi kişiliğiyle sadettin ökten'in bu kitabı okunmalı.

mesaj gönder