1. sedat kapanoğlu, ekşi sözlük'ü kurmasında otostopçunun galaksi rehberi'nin fikir babası olduğunu söylemiş vakti zamanında. kitabı okumadan önce bu olaya pek anlam veremiyordum. lakin okuyunca gördüm ki o zaman ben de okusaymışım benim de aklıma böyle bir fikir gelirmiş(*:aynen üstad aynen) (tabi o zamanın uygun atmosferi olması lazım, internetin pek yaygın olmadığı zamanlar, sedat kapanoğlu patlamaya hazır bir bomba, havadaki radyasyon oranı uygun).

    mesela kitapta 'havlu' kelimesini yazar uzunca açıklayıvermiş ki buna benzer, yazar kitabında ara ara birçok kelimeye tanımlar getirmiş. buraya bırakayım ben onu, ama okumayın bence hepsini, sadece göz gezdirin, demek istediğimi daha iyi anlatabilmek amaçlı paylaşmak istiyorum.

    "otostopçunun galaksi rehberi'nin havlular konusunda söyleyecek bir çift sözü bulunmaktadır.
    bir havlu, der, yıldızlararası seyahat eden bir otostopçunun sahip olabileceği neredeyse en işe yarar şeydir. bir kere pratikte büyük değeri vardır — jaglan beta'nın soğuk aylarında yol alırken ısınmak için ona sarınabilirsiniz; santraginus v'in ışıl ışıl mermer kumsallarında baş döndürücü deniz buharını içinize çekerken üzerine yatabilirsiniz; çöl dünyası kakrafoon'un kıpkırmızı ışıldayan yıldızlarının altında onu üzerinize örtüp uyuyabilirsiniz; ağır ağır akan moth ırmağı üzerinde seyrederken mini salınıza yelken yapabilirsiniz; yumruk yumruğa dövüşlerde kullanmak üzere ıslatabilirsiniz; zehirli gazlardan korunmak ya da traal'ın kurt-gibi-acıkmış cırtlak canavarı'nın bakışlarından (aşırı aptal bir hayvandır, onu göremiyorsanız sizi görmediğini sanır ve sizi görmez — ot kadar aptal, ama çok çok açtır) kaçmak için başınıza sarabilirsiniz; acil durumlarda havlunuzu imdat işareti olarak sallayabilirsiniz ve tabii ki, hala yeterince temiz görünüyorsa onunla kurulanabilirsiniz.
    daha da önemlisi, bir havlu büyük psikolojik değere sahiptir. herhangi bir sebeple, şuursuz bir gezgin (şuursuz gezgin: otostopçu olmayan) bir otostopçunun yanında havlusunun olduğunu fark ederse, otomatik olarak bir diş fırçası, yüz koruyucu maske, sabun, bir kutu bisküvi, termos, pusula, harita, bir yumak ip, sivrisinek ilacı, yağmurluk, uzay giysisi vs. vs. olduğunu da varsayacaktır. üstelik bunun da ötesinde o şuursuz gezgin bunlardan herhangi birini veya otostopçunun kazara 'kaybetmiş' olabileceği bir düzine başka eşyayı ona seve seve ödünç verecektir. çünkü o şuursuz gezgin, otostopla galaksiyi kat eden, yalnızca temel ihtiyaçlarını gidererek zorlu şartlarda yaşayan, korkunç tehlikelerle savaşıp galip gelen ve hala havlusunun yerini bilen hiç şüphesi baş etmesi güç biri olduğunu düşünecektir."

mesaj gönder