1. belki de oynadığım en iyi oyunlardan biri. bazı oyunların oynanışı güzeldir, bazılarının grafikleri çok hoştur, kiminin de müzikleri güzeldir. sonra bazı oyunlar vardır, tek kelimeyle tüm unsurları denge içindedir. işte o oyunlar şaheserdir benim için. neredeyse hiçbir eksik yanları yoktur onların. bu oyun da öyle bir oyun.

  grafikler abartılı değil, müzik mükemmel, senaryo güzel, oynanış tatmin edici. şunu 3 dakika olsun dinleyin yahu... mekanikler çeşitli ve türlü durumlara verilebilecek tonlarca cevabınız oluyor.

  oyun, haçlı seferlerinin olduğu yılları konu alıyor. haçlıların müslümanlarla yaptıkları savaşlar, sizin perspektifinizde yeniden canlanıyor. rts dediğimiz türde, age of empires tarzı bir oyun.

  1- ekonomi

  sistem starcraft ve age of empires gibi. fakat biraz daha karmaşık. crusader oynarken odunu kesip okçu basamıyorsunuz. ya o odundan yay yapıp parasını verip okçu yapacaksınız, ya da bolca para verip paralı asker tutacaksınız. aynı şey kılıç, topuz, kalkan, deri zırh, arbalet, demir zırh, atlar için de geçerli. buğday ekiyorsanız değirmen yapıp onu una çevirmeli sonra da fırınlarda ekmek üretmelisiniz ki halkınız aç kalmasın.

  halkınızda çalışma oranı ne kadar yüksekse o kadar vergi toplarsınız. vergiyi artırırsanız halka bir şeyler vermeniz gerekir yoksa mutlulukları azalır. bu da gerek olduğunda asker yapacak adam bulamamanız anlamına geliyor. mesela insanlara çok yemek verip bir yandan da çok vergi toplayabilirsiniz.

  liderlik tarzınıza göre halkın üretkenliği de artıp azalacaktır. eğer gaddar bir lordsanız halk mutsuz olur ama daha hızlı çalışır, üretim artar. aksine cömert bir lord olursanız halk mutlu olur ama çalışma hızları yavaşlar (fırsattan istifade vergileri artırabilirsiniz tabii)

  2- askeri sistem

  oyunda iki türlü asker sınıfı var: paralı askerler ve normal askerler. paralı askerler adı üzerinde paralıdır. şöyle sıralanır:

  arabian bowman: klasik okçu. 75 altın.
  slave: bunlarla bir yerleri ateşe verebilirsiniz. çok ucuz olduklarından üretip rakibin tarlalarına salmak için uygun. çok zayıflar ama tek ok ile ölüyorlar. 5 altın.
  slinger: ellerinde salladıkları bir şey var, onu atıyorlar. çok zayıf askerler, kimse kullanmıyor. 12 altın.
  arabian swordsman: orta güçte, aşırı yavaş kılıçlı askerler. 80 altın
  fıre thrower: elinde molotof kokteyli gibi bir şey var, onu fırlatabiliyor düşman birimlere. pek de kullanıldığını görmedim. menzili düşük. 100 altın.
  assassin: bayağı yetenekli bir asker. bu birimler kimseye dokunmadıklarında görünmez takılırlar. güçleri de orta seviyedir. beton surların üzerine çıkabilirler. kapıların üzerine çıkıp açabilirler. çokça kullanılan bir birim. sadece bunları kullanarak bile oyun kazanabilirsiniz. hem sürpriz faktörü var hem de güçlü. 60 altın.
  horse archer: çokça kullanılan bir asker. atlı okçu. özelliği bir yandan hareket ederken bir yandan da iyi hasar veren oklar atabilmesi. rakibiniz kalesinden size ölümüne ok atarken hareketli olmak çok işe yarıyor. diğer birimler ok atarken aynı anda hareket edemiyorlar. 80 altın.

  barakadan çıkan normal askerler de şöyle:

  archer: üretmek için yay ve 12 altın gerekli. düz okçu.
  spearman: üretmek için mızrak ve 8 altın gerekli. gereksiz bir birim. bir işe yaradığını görmedim şimdiye kadar.
  maceman: üretmek için topuz, deri zırh ve altın lazım. hızlı ve güçlü askerler.
  crossbowman: arbaletli askerler. bunları kulelere yerleştirince çok iyi iş çıkarıyorlar. hasarları ve isabet oranları yüksek.
  pikeman, swordsman, knight: ağır zırhlı askerler. pikeman'lar duvarları yıkmak için tercih edilebilir.

  bunun yanında savaşların gizli kahramanları mühendisler vardır. mühendislerin ürettiği mancınık, kalkan, trebuchet (türkçesini bilemedim) ve ballistalar çok etkili olabiliyor. özellikle rakip sur çekme politikasını abartmışsa, surları aşmak için mancınıklara kesinlikle ihtihaç oluyor. mancınıklar aynı zamanda kalelerin içine hastalıklı inekler fırlatabiliyorlar. düşmanları içeriden kırabiliyorsunuz. tabii bunun için inek gerekli.

  lağımcılar, merdivenciler, kuleden yere kızgın yağ döken tipler gibi ekstra birimler de mevcut. pek kullanılmasa da çok ekstrem durumlarda kullanılabilir.

mesaj gönder