• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.14)
rise of the planet of the apes - rupert wyatt
film, günümüz san francisco'sunda maymunların zeka gelişimlerini inceleyen bir adamın bu deneyle ilgili tüm tecrübelerini anlatıyor.
 
insanlar ve maymunlar arasındaki savaşta çok önemli bir figür haline gelen genç bir bilim adamı etrafında gelişiyor. wild rodman (james franco), maymunlar üzerinde alzheimer hastalığına çare bulmak için testler yapıyor fakat maymunlardan ceaser adındaki biri, hızlı gelişim göstermeye başlıyor. bu yüzden wild rodman (james franco)  onu kendisiyle birlikte yaşaması ve acımasız doktarlardan korumak için evine götürüyor. böylece kaçınılmaz maymun devri başlıyor.
 1. 68 yılında çekilen ilk film amerikalı 'nın muhtemelen o dönemlerde yaşadığı "komunist istilası" korkusundan beslendiği için etkileyici, ancak modası geçmiş alt metnini okuması sıkıcı olduğu için bence bugün heyecanını kaybetmiş bir film. bunu birde alıp 2000li yıllarda yeniden çekmek, epic faildir kanımca. hele ki tim burton, ilk filmin o efsane sonunu öyle bir punduna getirip gösteriyor ki, resmen "e film bitti hadi dağılın" denmiş gibi hissetmiştim, sonu da film kadar fiyaskoydu kanımca.

  bilmiyorum, belkide ben bütün olayı yanlış değerlendiriyorumdur.
  ancak bu film öyle değil, cesar 'ın evrilişini öyle bir gösteriyor ki film, iki dakika bile sıkmıyor.

  bir zamanlar filmler uzaylı istilası üzerinden insanların korkularını gösterirken, the terminator, the matrix gibi gişe başarısı olan filmler hep, insan kendi sonunu kendi getirecek, makineler dünyayı ele geçirecek temasıyla gidiyor. insanın i am legend falan izlerken irkilmemesi mümkün mü mesela? rise of the planet of the apes ‘de aynı çizgiden gidiyor sanıyorum. bu sefer makineler yok belki, makineler yerine bir canlı var ama, gene insan elinden çıkma bir sona hazırlandığımızı hissettiriyor film. bu açıdan, son derece başarılı bir film. belki kalite standartım aşağılarda olduğundandır ancak görsel efekt - cgi durumu da ne kadar kendini belli etse de sıkmadı beni. zaten bildiğim kadarıyla cesar 'ın hareketleri de andy sarkis 'den alınma, ki gollum 'da ne kadar etkileyici olduğunu göstermişti, burada da filmin etkisini arttıran 1 numaralı faktör o.

  dediğim gibi filmin tüm anlattığı bir yana, cesar 'ın evrimi hareket ve mimikleri ile birlikte o kadar güzel geçiyor ki perdeye, etkilenmemek elde değil.

  yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi, belki ilk filmlerin anlattığı hikayeyi tümüyle yanlış değerlendirmiş olabilirim ama, eğer bu seriye bir devam filmi yada remake çekilecek ise, yapılması gereken film tim burton 'un ki değil, daha güncel bir alt metinden beslenen bu film olmalıydı başından beri.

mesaj gönder