• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.70)
oldeuboi - park chan-wook
karısı ve bebeğiyle mutlu bir hayat süren işadamı oh dae-su bir gün evinin önünden kaçırılır. uyandığında kendini özel yapılmış bir hücrede bulur. karısının öldürüldüğünü öğrenen dae-su, 15 yıllık tutsaklığın ardından serbest bırakılır. oh dae-su yemin etmiştir. mutlu hayatını yok eden adamdan intikam alacaktır. bir japon lokantasında tanıştığı mido, intikamını alması için ona yardım sözü verir. daha sonra ortaya çıkan evergreen lakaplı bir adam ona 5 gün içinde neden hapsedildiğinin nedenini bulmasını aksi takdirde mido'yu öldüreceğini söyler. oh dae-su, hapsedilmesinin ardındaki gerçeği bulur. bununla beraber başka bir gerçeği de.
  1. hayatıma etki eden ve intikamın kelime anlamını bana sorgulatan filmlerden biri olmayı başardı. film hakkında ne kadar konuşursam konuşayım yarattığı etkiyi tarif etmem mümkün olmayacaktır. ayrıca yapılan amerikan versiyonunu da bir o kadar gereksiz buluyorum.

    !---- spoiler ----!

    filmin son sahnelerinde, asansör içerisinde intikamını almanın verdiği huzur ile geçmişinden bir anıyı tekrar yaşaması ve elini barajdan sarkan kız kardeşini kurtarmak için uzatması benim canımı aldı. ellerinden kaydı... sonrasında boş elini şakağına götürdü ve kurşun sesi duyuldu, biz izleyiciler de o an geri döndük. ve hatırladık gerçekte olayın neresinde olduğumuzu...

    !---- spoiler ----!

mesaj gönder