1. konusunu güzel bulduğum oyun serisidir.

  serinin genel konusuna gelecek olursak

  half-life serisi 2000’lerde new mexico’da ki black mesa araştırma tesisi’nde başlar. yeni işe alınmış olan teorik fizikçi dr.gordon freeman, kristalimsi bir cisim üzerinde gerçekleştirilecek bir deneye dahil edilir, sonuç olarak deney esnasında anti-kütle spektrometresi ışınının kristale temas etmesiyle birlikte black mesa’da xen adlı evrene açılan boyutlar arası bir geçit oluşur. bu geçit vasıtasıyla black mesa’ya gelen yaratıklar tesis personelinin tamamına yakın kısmını katleder. sağ kalmayı başaran az sayıda personelin geçidi kapatma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması üzerine özel eğitimli birleşik devletler deniz piyadeleri’nden oluşan bir ekip tesisi hayatta kalan personeli ile birlikte imha etmek üzere black mesa’ya gönderilir. freeman, birkaç bilim adamı ile birlikte yaratıkların boyutuna geçerek istilayı durdurma kararı alır ve bu amaçla mücadelesini sürdürür. xen evreninde yaratıkların liderini yok eder ve g-man’le karşılaşır. g-man ona bir teklif yapar ve freeman’ı derin uyku haline geçirir.

  bu arada black mesa’da ikinci bir uzaylı istilası başlamıştır. bu ikinci istila ise deniz piyadesi onbaşı adrian shephard tarafından geçit kapısı tesisin derinliklerine çökertilmesi suretiyle durdurulur. g-man black mesa’yı nükleer bir savaş başlığı ile yok eder ve shephard’ı isteği dışında derin uyku haline sokar.

  yaklaşık 20 yıl sonra g-man freeman’ı uyandırır ve onu gelişmiş bir uzaylı ırk olan ve black mesa’da açılan boyutlar arası geçiti kullanarak dünyayı tamamen işgal etmiş ve ele geçirmiş bulunan combine tarafından yönetilen distopik bir dünyanın içine sokar. freeman, doğu avrupa sömürgelerinden birinde black mesa faciasından kurtulan bir grup insanla karşılaşır. aralarında isaac kleiner, barney calhoun, eli vance, ve kızı alyx vance’inde bulunduğu grup ile birlikte combine yönetimine karşılık insan direnişini başlatırlar. daha önceleri combine’ın köleleri olan xen yaratıkları vortigauntlar’da direnişe katılırlar. varlığının combine sözcüsü ve yöneticisi wallace breen tarafından fark edilmesi ile gordon freeman combine’ın öncelikli hedefi haline gelir. fakat freeman insan direnişi ve ayaklanma için gereken kıvılcımı yakmayı başarmıştır.

  eli vance ve kızının combine tarafından ele geçirilmesi üzerine freeman onları kurtarmak amacıyla direniş güçlerinin citadel’e düzenlediği saldırıya yardım eder. breen’in ışınlayıcı vasıtası ile kaçma girişimi freeman’ın citadel’in zirvesinde ki karanlık enerji reaktörünü yok etmesi üzerine ölümü ile sonuçlanır. patlama esnasında g-man aniden ortaya çıkarak freeman’ı oradan uzaklaştırmak ister, fakat vortigaunt’lar freeman ve alyx vance’i citadel’in zeminine ışınlarlar.

  halk şehri boşaltırken, ikili birincil reaktörü yok ederek kendi boyutlarından yardım çağırmayı amaçlayan combine’ı engellemek amacıyla reaktörü dengelemek üzere citadel’e geri dönerler. kritik bilgileri indirdikten sonra tren istasyonuna yönelen kahramanlarımız şehirden son tren ile ayrılırlar. o esnada combine’ın reaktörü, dolayısıyla citadel’i ve şehri yok etmesi sonucu oluşan patlama trenin raydan çıkmasına yol açar.

  freeman ve alyx devrilmiş bir vagonda gözlerini açarlar ve patlamadan önce citadel’in yükseldiği yerde artık dev boyutlarda bir boyutlar arası geçit kapısı olduğunu fark ederler ve bulundukları yere çok da uzak olmayan dağlık arazide ki beyaz orman’da bulunan direniş güçleri kontrolündeki füze üssüne doğru yola koyulurlar. yollarına devam ederken pusuya düşerler ve alyx ağır yaralanır. neyse ki bir grup vortigaunt alyx’i iyileştirir, ayrıca direniş üssü ile iletişim kurarlar ve citadel’den elde edilen kritik bilgileri (ki bu bilgiler boyutlar arası geçidi yok etmek için kullanılacak kodları ve black mesa’nın rakibi aperture science’a ait gizemli gemi borealis’e ait bilgileri içermektedir.) direniş güçlerine ulaştırırlar. direniş üssünden fırlatılan uydu sayesinde boyutlar arası geçit kapanır ve combine’ın destek güç planları suya düşer ve kendi boyutları ile tüm iletişimleri kesilir.

  geçidin kapatılmasından hemen sonra alyx ve freeman borealis’i araştırmak üzere kutuplar bölgesine doğru yolculuğa hazırlanırlar fakat bu esnada bir combine advisor tarafından saldırıya uğrarlar ve dog tarafından kurtarılmalarından hemen önce eli vance ölür…

  efendim ola ki half life episode 3 yada half life 3 çıkarsa konu açısından bilgi güncellemesi yapayım dedim :)

mesaj gönder