1. kara delikler nesnelerin ve ışığın bile kaçamadığı delikler iken, beyaz delikler bunun tam tersine işliyor. bu deliklerden nesneler fışkırıyor.

  kuasarlar ilk bulunduklarında beyaz delik sanılıyorlardı. çünkü bunlar yüksek çaplarda enerji üretiyorlardı ve kuasarlar aslında enerjilerini kara deliklerden alıyor.

  bilindiği üzere evren, büyük patlama ile oluştu. genleşen büyük bir ateş topu ve enerji singularite denilen saf atomik parçacıklara dönüştürüldü. singularite çekimin çok yoğun olduğu bir bölgedir. büyük patlamanın oluşturduğu singularite, evreni oluşturdu. buna uzay zaman ve içindeki bütün nesneler dâhildir.

  buna benzer başka bir singularite ise beyaz deliktir. bu teorik nesne einstein ‘in çekim teorisi ile örtüşmektedir. bunlar, kara deliklerin tam tersidir. singularite maddelerin fırlatıldığı yerdir. bu da bazı bilim adamlarının evrenin beyaz deliklerden oluştuğunu iddia etmesine neden oluyor.

  beyaz delik maddeleri püskürtüyor ve onları asla emmiyor. b. patlama küçük bır kuantum parçacığının genleşmesi ve maddeleri püskürtmesi idi. belki de beyaz delikler evrenin tarihi olarak görülmelidir.

  30 haziran 2001 günü yollanan nasa’nın wmap olarak bilinen wilkinson microwave anisotropy probe’u evrenin geçmiş dönemlerindeki radyasyon seviyesini ölçtü.

  bu kozmik mikrodalganın çalışmaları evrenin kısa süren ama olağanüstü büyük çapta şişme adı verilen bir patlama ile ve bunu takip eden genleşme süreci ile oluştuğunu gösterdi. bazı bilim adamları bir beyaz deliğin bu doğumun neden olabileceği üzerinde duruyor.

  wmap gibi dünyanın yörüngesinde dolasan uzay uydularından alınan bilgiler, bu teoriydi kanıtlar nitelikte

  bu multiverse oluşum, birçok galaksinin sabun köpüğü gibi kabarcıklardan oluştuğunu ve yüzer halde bulunduğunu gösteriyor.

  köpük banyosunda köpükler içinde yüzeriz bazıları söner ve bu arada birçoğu yeniden doğar. yanı bir bakımda büyük patlama hala devam ediyor. en azından kalıntıları. belkide her büyük patlama bir beyaz delikle başlıyor ve genleşerek bebek galaksiler oluşuyor.

mesaj gönder