1. uzun süre aynı pozisyonda durmak, uzun süre bilgisayar kullanılıyorsa ekranın göz hizasında olmaması, sürekli hareketsiz kalma, aynı hareketleri tekrarlama, yanlış yastık seçimleri gibi birçok nedeni vardır fakat bunların dışında bence en önemli neden stres, üzüntü, huzursuzluk ve mutsuzluktur.

    özellikle boyunda ve kollarda şiddetli ağrılara sebep olur. genellikle tek kolda güçsüzlük hissedilir. kuvvet gerektiren işler yapıldığında ağrıların şiddetlenmesine de sebep olur. bazı kişilerde şiddetli baş ağrıları da görülür. bir süre sonra ağrı kesiciler bu ağrıları dindirmeye yetmez. lanet bir hastalıktır, kolay kolayda tedavi edilmez.

    en iyi, en kolay, en keyifli tedavi şekli yüzmedir. boyun egzersizleri de düzenli olarak yapılmalıdır. yapılan yanlışlıkları( göz hizası, uzun süre hareketsiz kalma vb.) tekrarlamamak da önemlidir. ama bence en önemlisi stressiz, mutlu, huzurlu bir yaşam sürmektir. böyle bir yaşam bizim ülkemizde pek mümkün olmadığı için tedavisi gerçekten zor bir hastalıktır. günde 10 saat yüzseniz de, 10 saat boyun egzersizi yapsanız da eğer stres yapıyorsanız yüzme, boyun egzersizi falan bir boka yaramıyor. kendimden biliyorum.

mesaj gönder