• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.27)
sahilde kafka - haruki murakami
kafka tamura on beş yaşına girdiği gün evden kaçar. uzun zamandır planladığı bu kaçışın nedeni babasının yıllar önce dile getirdiği uğursuz kehanettir. ama babasının bir düzenek gibi içine yerleştirdiği kehanet gölge gibipeşindedir kafka ilk kez aşkı ve tutkuyu yaşarken gizemli bir cinayetle kehanetin ve kaderinin düğümleri çözülmeye başlar.

sahilde kafka, xxi. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kitapları bağımlılık yaratan kült yazar haruki murakamiden, hayatın yavan gerçekliğine karşı büyülü bir dünyanın kapılarını açan bir roman.
 1. aynen bir yukarıdaki yorumun girişi gibi, ölüp bittiğim bir kitap olmadı ama çok garipti diyerek başlamak istiyorum.

  bir kere nakata ve kütüphanedeki eşcinsel karakter haricinde hiiiç esaslı karakter yoktu. bir kere kafka tamura çok, nasıl desem, silik biri. düşünceleri, ayıp olacak ama, çok banal.

  kitapta henüz bizim ışık spektrumumuzda yer etmemiş onlarca, yüzlerce renk mevcut. dallanan budaklanan, bazen bir nihayete erip bazen en karmaşık haliyle kalan belki onlarca ayrı hikaye mevcut. bitirdiğinizde ne oluyor filan oluyorsunuz önce.

  belki üzerine ayrıntılı bir inceleme girme istediğimden, şu an yorumumu burada keseceğim. çünkü cidden kendimi bu kitap üzerine yorum yazacak kadar yetkin hissetmiyorum. hayır kitabın çok süper olmasından filan değil bu, yalnızca, nasıl desem, biraz uçuk olmasından. :)

mesaj gönder