• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
la faute a fidel - julie gavras
babası siyasal bir eylemci, annesi ise kürtaj araştırmacısı olan anna, anne ve babasının siyasal ve toplumsal olaylarla dolu olan hayatlarından çok bunalmıştır. her geçen gün artan eylemcilikleri ile hayat tarzları da sürekli değişmekte ve anna'nın da düzeni, artık düzensizlik olmaktadır. idealleri uğruna evlerinden ve tüm burjuva zevklerinden vazgeçmeye kadar vardırdıkları eylemcilikleri, yedi yaşındaki bir çocuğun hayat algılamalarının fazlaca üzerindedir. kendi varlığını görmezden gelen anne ve babasına karşı anna'nın yapabileceği tek bir şey kalmıştır: o da onlara karşı isyan edecektir! usta yönetmen costa-gavras'ın kızı olan julie gavras, babasının pek çok filminde yardımcı yönetmenlik yaparak kendisini geliştirdi ve ikinci yönetmenlik deneyimi olan fidel'in yüzünden ile 2007 sundance film festivali'nde hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden büyük beğeni topladı. aynı zamanda senaryosunun da kendisine ait olduğu film, güçlü oyunculukları ile de takdir topluyor.
  1. 2006 fransa italya ortak yapımı filmin hem senaristi, hem de yönetmeni usta yönetmen costa gavras’ın kızı julie gavras.

    domitilla calamai’nin tutta colpa di fidel adlı yapıtından uyarlanan ve armand amar’ın harika müzikleri ile süslenen film bir çocuğun penceresinden bir dönemi ve toplumsal olayları, komünizm, eşitlik, özgürlük kavramlarını algılama çabasını anlatıyor.

    bazı sahnelerde kamera çocuğun boyuna indirgenmiş ki bu da ayrı bir samimiyet katmış filme.

mesaj gönder