• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.33)
fil - raymond carver
kollarını boynuma dolayıp bana sarılıyor ve başını omzuma yaslıyor. ama mesele şu: az önce ona söylediklerim, bütün gün ara ara düşündüklerim, şey, bir tür görünmez çizgiyi aşmışım gibi hissediyorum. hiç gelmek zorunda kalmayacağımı sandığım bir yere gelmişim gibi hissediyorum. ve buraya nasıl geldiğimi bilmiyorum. garip bir yer. kısa, zararsız bir rüyanın, sonra da sabah erkenden yapılan uykulu bir konuşmanın beni ölüm ve yok oluş düşüncelerine sürüklediği bir yer.

yaşamın acı yüzüyle bu kadar erken tanışmasaydı, kuşkusuz yine yazar olurdu ama hiçbir zaman okurları tarafından böyle sahiplenilmezdi raymond carver. gençlerin haytalık yapıp havai aşklar kovaladığı yaşlarda o evli ve iki çocuk babasıydı. hayatı öğrenmenin yolu, bulduğu her işte çalışmaktı. benzincide çalıştı, hademelik, garsonluk yaptı. yaşananlar, kâğıda döküldüğünde bazen çehov tadındaydı, bazen kafka... insanların yaşamlarında barınan, gizlenen öyküleri, yalın, gerçekçi, acıtan şiirsel bir dille yansıttı. yenilenler içkiye sığınırken, kısa öykü türünü yeniden var eden carver, her başarısında içti, çok içti, ölümüne içti...

raymond carver'ın son dönem öykülerini içeren fil, yazarın en önemli eserlerinden biri olarak görülüyor.
(tanıtım bülteninden)
  1. bireyin yalnızlığını ve günlük hayatın sıradan olaylarını ele alıyor raymond carver. yer yer gizem, ve anlamsız insanın anlamsızlaşan kendini buluşu biraz da.

    fil'de anlatılan karakter prototipleri eşinden ayrılmış, eşini kaybetmiş annelerin kıskacında evlatlar ve günlük hayata dokunan fırça darbeleriyle yer yer gizemleşen öyküler.

    yalın bir anlatımı var carver'ın. öyküler çok alelade değil, ama yaşamlar alelade bu öykülerde.

mesaj gönder