• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
fikrimin ince gülü - adalet ağaoğlu
"bir tomofil taksi, bayram'ın kafasında şimdi kağnının iki kanat takınmışı, öküzlerin ayaklarına da yaldızlı tekerler bağlanmışıdır artık. artık, neye nasıl kurban edileceğini düşünmeye gerek yok. kanatlara binip uçacak, kendini kurtaracak.""fikrimin ince gülü", adalet ağaoğlu'nun başeserlerinden biriyse, çağdaş türk romanının da en güzel örneklerinden biridir. kendine yabancılaşmış 'insan teması olsa olsa bu kadar güzel anlatılabilir.-server tanilli-'fikrimin ince gülü" büyük emek isteyen romanlardan, içeriği de emek sonucu kotarılmış, biçimi de... bayramın dönüş yolculuğu gibi dümdüz bir olayı içermesi, bu romanın öz açısından önemli itkiler sonucunda yazıldığını tanıtlıyor bir bakıma. biçimindeki tutarlılık da, yazarın bu öze ne denli saygı duyduğunu belgeliyor. bu açılardan 'fikrimin ince gülü" üzerinde mutlaka durulması gereken bir yapıt.-selim ileri-(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. okuduğum ilk adalet ağaoğlu kitabı. ilk başta takip etmekte biraz zorlansam da, ortalara doğru üslubuna alıştım. bayram'ın konuştuğu yerlerin, anlatıcının girdiği yerlere göre daha akıcı olduğunu düşündüm.
  incegül bayram, kendimizle yüzleşmek için bir fırsat olabilir. onu eleştirmek, küçümsemek, ondan tiksinmek kolay; peki ya ona benzeyen yanlarımız? görmezden mi geleceğiz?
  ve kitaptan bir alıntı:
  "egemen olmadan önce tanımaya, sahip çıkmadan önce anlamaya..."

mesaj gönder