1. açılın! mitingin tamamını izlemiş olarak biraz tespit yapmaya geldim.

  öncelikle günün benim için göz bebeği tartışmasız kılıçdaroğlu'ydu. konuşmasını yaparken hiç alkış sesi duymadığımdan orada chp seçmeni olmadığının da ayrımına vardım. keza kk konuşurken alandan, "idam isteriz" ve çeşitli anlamlandıramadığım uğultular geliyordu. yani o kitle zerre dinlemiyordu kk'yi.

  akp seçmeni işte, sonra gelir cehape ne yaptığğğğ! kılışdar ne yaptığğğğğ!!! diye böbürlenirler. ulan adamı durup bir dinliyor musun? bu adam ne diyor, haklı mı haksız mı diye. ancak kendi lideri nasıl değerlendiriyorsa o da öyle değerlendiriyor.

  kk'nin demeçlerine gelirsem, haksız olduğu tek nokta bulamadım. normal bir vatandaş da bulamaz zaten. bu adam eşitlikten bahsediyor, haktan, liyakatten bahsediyor. tane tane anlatıyor bilal'e anlatır gibi. atatürk'ün sözleriyle dile getiriyor bunları. e tabii kitle siyasal islamcı olduğu için madem atatürk yetmiyor bak, aç bak, dinin de bunu söylüyor diye kuran'dan ayet de söylüyor.

  bir sözünde; hakkı yenen, emeği boşa giden, suçsuz yere suçlanan tek bir kişi dahi bu ülke için koskocaman bir kayıptır dedi. aklıma bir şehit için menemen'i yakın diyen gazi mustafa kemâl geldi. tüylerim diken diken oldu.

  ben de diyorum ki o topluluktan bu adamı anlayan, bu adam doğru söylüyor diyen tek bir kişi dahi çıkarsa bu ülke için bir kazanımdır. çoğalmalıyız.

  söylemesi gereken her şeyi eksiksiz söyledi açıkçası, beklemiyordum. çünkü karşısındaki kitle %70'i akp %30'u mhp. muhafazakar kesim yani, bu insanlara laiklik diyor, camiye siyaset giremez diyor. canını yediğim. tabii kitle de neye uğradığını şaşırdı alışık olmadıkları için. genelde gazlanmaya alıştıkları için akıllıca tane tane anlatan birisi dumur etmiş olmalı onları.

  bu miting kılıçdaroğlu için bir kazanım oldu, iyi ifade etti kendini yıkama yağlama yapmadan. kuru sıkı konuşmalardan ziyade ne yapabiliriz'i anlattı. sonunu da nazım hikmet ile kapatması müthişti.

  diğer taraftan bahçeli şaşırtmadı. artık akp/mhp eş konumda duruyor. muhalefet yanı kalmadı gibi. mhp'nin oyu akp'ye kayabilir.

  sevgili düşük profilli başbakan ise sanki kalabalığa değil de cumhurbaşkanına hitap ediyor gibi sürekli ondan bahsetti. aklım almıyor, nasıl bir başbakanlık bu.

  sonunda da reis rte kendi sahasında oynadığı için coşturdu da coşturdu kalabalığı.

  mitingin genel özeti, chp'nin tavrı güzel, keza değiştirmezse. birlik oluşturuldu mu? üzgünüm hayır. sen bunca sene insanları ayrıştır, "bunlaaaaar, çapulculaaar işte böyledir sevgili kardeşlerim!" diyerek, herkesi birbirine düşür. sonra oyun oynar gibi, hadi barışın gün birlik günü, sarılın siz kardeşsiniz falan. bu kadar kutuplaşmışken bu samimiyetsiz olur. bizim iki günlük dayanışmaya değil, temelli birlikteliğe, özveriye ihtiyacımız var.

mesaj gönder