1. svastika sembolü hindistanın ari halkından gelir.

    mö 1000 civarında hindistana orta asyadan göç edildiği sanılan arİler, doğuya yayılırken önlerine gelen halkı ya köleleştirdiler ya da daha güney kesime göç etmeye zorladılar. günümüzde bile güney hindistanda yaşayan daha koyu ten renkli hintlilerin aksine kuzeyde yaşayan daha açık ten renkli hintliler bu farkı ortaya koyar. dilleri tamamen farklı olan^:dravid ^ bu halkın veda diye bilinen kitapları hinduizmin ana kitabı haline gelmiştir.
    gelmiş geçmiş en büyük destan olan mhabrata da arilere aittir.

    katı bir kast sistemine sahip olan hinduizmin esası olan bu ari halkında toplum; rahipler(brahman), savaşçılar (kshatriya) ve işçiler(sudra) den oluşur. bunlar kendi aralarında da küçük kastlara ayrılır.

    1786da ingiliz bilim adamı ve hukukçu sir williams jones, sanskritçe- yunanca-latince-farsça ve diğer diller arasında benzerlikler gözlemleyip bu dillere 'hint-avrupa' dilleri demiş ve hepsinin ortak bir 'ari' atadan gelebileceğini söylemiştir.bu fikre sahip çıkan fanatikler insanlığın kaydettiği bütün gelişmelerin 'ari-ırk' sayesinde olduğunu, bu ırkın diğer tüm ırklardan üstün olduğunu iddaa etmişlerdir. bazı avrupalıların 'kuzeyli-germen' kanını ne saf ari kanla özdeşleştirdiler. hitler'in de slav untermenchen'i (aşağı halklar) ezip yahudiler ile çingeneleri yok etmeyi haklı göstermeye çalışırken kullandığı gerekçeler bu tür kuramlara dayanır.

    bir zamanlar ari halkının mutluluk ve refahını sergileyen 'svastika', birçoğu için artık bir dehşetin simgesi..

mesaj gönder