1. eğer cepte iyi para yoksa, yapılması gereken en iyi şey burs bulmaktır. burs bulmak için ise ilk olarak başarılı bir transkript gerekmektedir. ek olarak ielts veya toefl ile desteklenmiş bir dil puanı iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünde master yapmak için oldukça önemlidir. yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen kişinin kendisine sorması gereken ilk soru neden yurtdışında master yapmak istiyorum olmalıdır. eğer gerçek anlamda iyi bir eğitim almak istiyorsak, bu eğitimi veren türkiye'deki başarılı üniversitelere göz attık mı mesela. yüksek lisansın, lisans eğitiminden daha aktif ve danışman hocanızla bire bir etkileşim şeklinde gelişeceği unutulmamalıdır. buda demek oluyor ki farklı bir kültür ve dilin kullanılacağı bu ülkedeki akademik yaşantıya uyum sağlanılabilecek mi?
    eğer ki bizim için önemli olan biraz hava değişikliği, biraz eğiitim, daha özgür şartlar vs. ise pek tabi ona uygun ülke, okul araştırması yapılmalıdır.
    yani işin özü pek çok değişkenin olduğu bir durumdur yurt dışında master veya doktora yapmak.
    neye göre, kime göre, hangi şarta göre ?
    kısa bir örnek vermek gerekirse master eğitimini aldıktan sonra okuduğun süre kadar çalışma izni, hatta belki sonrasında vatandaşlıkta verilsin dersen kanada gibi bu imkanları sağlayan devletlerin şartları ve okulları araştırılmadır.

mesaj gönder