1. atatürkçü düşünce derneği'nin kurucularindan olan, hain bir saldiri sonucu aramizdan ayrilmis hukukcumuz. bu ulkede saygiyi en cok hak edenlerdendir. kitaplarinin okunmasini tavsiye ederim.

  hakkinda vikipedi'de yazan bilgileri su sekildedir:

  muammer aksoy, (d. 1917, ibradı-antalya – ö. 31 ocak 1990, ankara). hukukçu ve siyaset adamı. 1961 anayasasını hazırlayan komisyonun sözcülüğünü yapmıştır. milletvekili numan aksoy'un oğludur. 1990 yılında, faili meçhul bir cinayet sonucu öldürülmüştür.

  ibradı'lı hacı musazade numan aksoy ve hattatzade mustafa hulusi'nin kızı nadire aksoy'un oğludur. kardeşleri prof. dr. muzaffer aksoy, nilüfer pehlivanlı, dr. fikret aksoy ve sevim batukan'dır. ülke aksoy ile evli olan muammer aksoy, işık ve arın isminde iki oğul ile aslı, muammer can aksoy ve ilke aksoy isimli üç toruna sahiptir.

  tüm derslerinden tam not alarak 1939'da ankara üniversitesi hukuk fakültesi'ni bitirdikten sonra zürih üniversitesi hukuk ve devlet bilimleri fakültesi'nde doktora yaptı. türkiye'ye döndükten sonra istanbul üniversitesi'nde asistanlık ve ankara üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. 1957 yılında üniversite yasasında yapılan değişikliklerin üniversitelerin özerkliğine zarar verdiği gerekçesiyle üniversiteden ayrılarak cumhuriyet halk partisi'ne girdi.

  27 mayıs 1960 sonrasında yeniden üniversiteye döndü ve siyasal bilgiler fakültesi'nde profesör oldu. kurucu meclis antalya ili temsilciliği (6 ocak 1961 - 25 ekim 1961) ile 1961 anayasasının hazırlanmasında komisyon sözcülüğü yaptı. chp parti meclisi üyeliği görevlerini yürüttü. 12 mart 1971 muhtırasından sonra tutuklandı, fakat yargılama sonucunda aklandı. 1977'de chp istanbul milletvekili olarak meclise girdi. avrupa konseyi türkiye temsilciliği ve türk hukuk kurumu başkanlığı görevlerini yürüttü. 12 eylül 1980'den sonra ankara barosu başkanlığına seçildi.

  1989'da hıfzı veldet velidedeoğlu, bahri savcı, münci kapani ve bahriye üçok gibi aydınlarla birlikte atatürkçü düşünce derneği'ni kurdu. 31 ocak 1990 günü ankara bahçelievler'deki evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. cenazesi 3 şubat günü ankara maltepe camii'den kaldırılarak cebeci asrî mezarlığı'nda toprağa verildi. ankara üniversitesi iletişim fakültesi'nde bir dersliğe adı verilmiştir.

mesaj gönder