• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.15)
the kid - charlie chaplin
çocuğunun babası olan genç ressam tarafından yüzüstü bırakılmış yalnız bir kadın, son derece çaresiz bir durumdadır. çocuğuna bakamayacağına karar verince iyi bakılması umuduyla onu zengin bir evin önündeki lüks arabaya bırakır. kısa bir süre sonra yaptığından pişman olup çocuğu almaya geldiğinde ise çok geç kalmış olduğunu anlar; zira araba o sırada çalınmıştır. arabayı çalan iki adam çocuğu fark ettiklerinde onu fakir mahallelerin birinde sokağa bırakırlar. oradan geçen bir serseri de (charlie chaplin) çocuğu sahiplenmek zorunda kalır.
  1. sanırım dünyanın sonuna kadar piyasası geçmeyecek, her an; her dönemde filmler nasıl çekilir diye bir ders olacak olsa, bu dersin baş anlatıcısı charlie chaplin olurdu.

    bu filmde de, chaplin'in bu 'klasik' yönünü tüm gücüyle hissediyoruz. özellikle sona koyulan o gerçeküstü sahneler ile chaplin önce derin bir nefes almış, bunu içinde soğutmuş --evet soğutmuş-- sonra da 'püfff' diye yüzümüze üfürmüş. biz de onun bu fütursuz gücü karşısında tıfıl böcecikler gibi uçuşup yok olmuşuz!

mesaj gönder