• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.63)
paths of glory - stanley kubrick
birinci dünya savaşı kaos ortamanın içerisinde fransız generali broulard, general mireau’ya almanların yönetimindeki ant tepesinin ne pahasına olursa olsun ele geçirilmesi emrini verir.. general mireau, askerlerinin hayatını tehlikeye atan bir ölüm yürüyüşü niteliğindeki bu görevi şahsi çıkarları uğruna kabul eder. görev süresince hiçbir şey beklendiği gibi gitmez ve birliğin başarısızlığa uğrayacağı kesinleşir. bu noktadan sonra mireau’nun mevki ve rütbe için tehlikeye attığı bu askerler üzerinden oynadığı kirli oyunlar ve insanlık dışı eylemler, savaşın kaotik ortamı içerisinde insan hayatının ucuzluğunu ortaya koyar.
  1. gününüzü durduracak, anlık düşünsel eylemlerinizi tümüyle işgal edecek şekilde kurgulanmış, her sahnesiyle baştan çıkarıcı olan film.

    her sahnesiyle diyorum çünkü, gerek cephedeki üstün psikolojik yansımalar eşliğinde gördüğümüz savaş sahneleri olsun, gerek 'mahkeme' olayını yürüten insancıkların diyalog sahneleri olsun.. tam anlamıyla bir ders gibidir. soluksuz izlenir. bitince başa sarılıp bir daha izlenir.

mesaj gönder