1. sırf bünyesinde dave mustaine'i bulundurması sebebiyle bile megadeth'in alacağı versustur.

  ilk yıllarında çatır çatır metal yapan metallica cliff'in acı ölümünden toplanamadı. bunu kabul edelim. o yıllarda yapılan şarkılar gibi olmadı hiçbir zaman yaptıkları. sahnede de o yıllardaki gibi olamadılar. tüm dünyaca bu kadar tanınmış olmalarının sebebi o yıllar ve nothing else matters'tır. net. ama kirk gibi bir gitariste, lars gibi bir davulcuya sahip olmalarına rağmen dünyanın en ünlü gruplarından biridir. maalesef...

  megadeth'in ise kuruluşunu bilen bilir. dave metallica'dan ayrıldıktan sonra kendine yeni grup kurar. bence boynuz kulağı geçmiştir ama ah şu popüler kültür... popüler olmaya oynamayan bir grup olmuştur megadeth. grup elemanları her zaman sağlam müzisyenler olmuştur (nick menza, chris adler, marty friedman, chris broderick ve çok daha fazlası).

  metallica'nın şarkılarında hep alışılmış bir melodi vardır. james'in tarzı işte biliyorsunuz. sololar ise bol wah pedallıdır. o wah pedalını kirk'ün elinden alsalar ne yapar ne eder acaba. davul ise zaten basittir. lars çalıyor bir kere fazla ilginç şeyler beklememek lazım.

  megadeth şarkılarında ise hep sürprizle karşılaşılabilmektedir. elbette klasikleşmiş bir tarzları onların da vardır ama metallica'dan daha fazla sürprize yer verirler. sololar ise virtüözite isteyen sololardır. davul ritimleri ise albümden albüme ufak değişiklikler yaşasa da her zaman sağlamdır.

  son yıllarına bakarsak.

  metallica büyük bir dünya turnesinden sonra beyaz perdede hayranlarıyla buluştu. son albümleri nasıl diye bakarsak, eh işte denebilir. yeni çıkartacakları albüm nasıl olacak bilmiyoruz ama ilk şarkı gibi olacaksa benim pek umudum yok.

  megadeth'in de sondan bir önceki albümünün pek parlak olduğu söylenemez. ama vasat da değildi. fakat son çıkarttığı albüm gayet yüksek kalitede şarkılara sahip. riffler, sololar, ritimler, sözler kesinlikle çok başarılı.

  bir sürü metallica hayranının tepkisine maruz kalacağımın farkındayım. ama megadeth'in çıkarttığı o kadar sağlam şarkılarının hiç olay olmayıp, metallica'nın yaptığı bu kadar basit bir şarkının her yerde konuşulması ne yalan söyleyeyim zoruma gitti.
  jimi

mesaj gönder