• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar robin cook
okyanus tutsakları - robin cook
deniz dibi araştırmaları yapan bir denizcilik şirketinin başkanı, jeofizikçi olan genç bir kadın, emekli bir deniz subayı ve ilkel dürtülerini kontrol etmekte zorlanan iki maço dalgıç, minik bir denizaltıyla atlantik okyanusu'nun dibinde bir gözlem yapmaya giderken, hayal bile edemeyecekleri bir dünyada bulurlar kendilerini.

ancak sevginin, dostluğun, güzellik ve estetiğin egemen olduğu, insan ruhunun hiçbir zaman "öz"ünü kaybetmeden sonsuza kadar yaşayabileceği, her türlü mücadelenin yaşamın dışına atıldığı bu cennet aslında insanın doğasına aykırı olabilir mi? insanı canlı kılan şey başarı kazanma mücadelesi mi? mutlu olabilmek için mutsuzluğu bilmek şart mı?
(arka kapak)
  1. Her ütopya romanında olduğu gibi bunda da; muasır medeniyet seviyesinin en üst noktasında aynı ortak eylem var. Tüm yazarların mükemmel dünya tasvirlerinin temelini, ne zaman, nerde, kimle, kaç kişiyle, hangi pozisyonda istersen, dosyasıya, sınırsız seks yapabilmek oluşturuyor. Bunda da böyle. Hayır, bir de bu yazarların çoğu Amerikalı. Ulan, sizin burun kıvırdığınız, hali hazırdaki seks hayatınız bile bizim için ütopyayken, bu yaptığınız düpedüz adilik. Hala neyin derdindesiniz. Biz ölelim, o zaman, hiç yaşamayalım.

    Roman, ciddi derecede "Dünyanın Merkezine Yolculuk" ve "Cesur YeniDünya" ile benzerlikler gösteriyor. Büyük ölçüde etkilenilmiş, esinlenilmiş. Özellikle, Cesur Yeni Dünya'dakinde olduğu gibi sahiplenme kavramının olmadığı, kadın erkek eşitliği, meşrebi en geniş insanın bile sınırlarını zorlayacağı seks hayatı, anne, baba, çocuk kavramlarının es geçildiği doğum süreci en büyük benzerlikler. Sadece birkaç küçük noktada kendine has detaylar mevcut. Her ne kadar Robin Cook romanları derin felsefeler içermese de, yine aynı Cesur Yeni Dünya'da olduğu gibi "bir insanı zorla mutlu etmek faşistlik midir?" sorusu gündeme geliyor ve acaba "soft faşizm" diye bir kavram olabilir mi diye düşünüyorsunuz.http://ucalisan.blogspot.com.tr/2016/08/okyanus-tutsaklar-robin-cook.html
    vega

mesaj gönder