1. diş taşı aslında farkında olsak da olmasak da bir yerlerde gizleniyor olabilir. diş taşı oluşumunda ağız bakımınız, yeme-içme rejiminiz gibi etkenlerin yanı sıra yapısal katkılar da mevcut (ayrıca bkz. diş taşının zararları). öneriler, bu temizliğin yılda 1-2 kere yaptırılması yönünde. konu taze iken deneyimlerimi paylaşayım (bir önceki epey zaman önceydi çünkü).

    öncelikle, arkadaşlar korkmayın sakın. kalın kalem gibi bir cihaz, ucu sivri. ultrasonik dalgalar yayılıyor bu uçtan. bu dalgalar da diş minesine zarar vermeden üzerinde birikmiş olan diş taşlarını kırıyor. arada bir ağzınızı çalkalıyorsunuz ve en fazla 40 dakika içinde mekandan ayrılıyorsunuz.

    gelelim acı olaylarına. standart bir acısı var, öyle diş ağrısı gibi bir durum değil. bu uç diş etlerinizin altına filan girdiği için biraz acıtabiliyor ve garip gıcık bir his yaratıyor. o esnada da gıcır gıcır sesler çıkıyor. ancak gerilmeyin sakın, arada ufak molalar alabilirsiniz. acı kalıcı değil, sonrasında bir süre çenenin geneline yayılan ve baskı ile oluşan düşük düzeyde ağrı olabiliyor. ayrıca bu işlem esnasında biraz kanama olabiliyor (sonrasında da devam etmesi olası). diş taşları, diş etlerini perişan ettiği için diş etlerinizin toparlanması gerekli hızlıca. bir kaç gün tuzlu su ile gargara yapmanız öneriliyor.

    özet, ağız bakımına dikkat etmek gerek. gidin yaptırın. az acı, biraz kan. bittikten sonra, "bu muydu?" diyeceksiniz, büyütmeyin sakın.

mesaj gönder