• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.88)
Yazar stefan zweig
satranç - stefan zweig
satranç sonsuz eski, ama aynı zamanda sonrasız yenidir; kuruluşu mekanik, ancak sadece hayalgücü ile etkilidir; geometrik açıdan sabit bir alanla sınırlı olmakla birlikte kombinasyonlarında sınırsızdır, sürekli kendini geliştiren, ancak yine de verimsiz, hiçbir yere götürmeyen bir düşünme eylemidir; hiçbir şey hesaplamayan bir matematik, esersiz bir sanat, temelsiz bir mimaridir.stefan zweig'ın, 1942 yılında, hitler iktidarından kaçarak sürgün hayatı yaşadığı buenos aires'te yayımladığı satranç adlı romanı, hem yazarın intiharından önce bıraktığı bir veda mektubu hem de doğrudan nazizm'i hedef aldığı tek kurmaca eseridir. new york'tan buenos aires'e yapılan bir gemi yolculuğunda, dünya satranç şampiyonu mirko czentovic, kendisi için beklenmedik bir rakip olan dr. b. ile karşılaşır. isimsiz bir amatör olan bu gizemli rakibin satrançla tanışmasının olağanüstü bir hikâyesi vardır. bir nazi kurbanı olan dr. b., o kara günlerde sadece satranç sayesinde ayakta kalabilmiştir.hikâyenin diğer kahramanı czentovic ise iletişim kurmakta zorlanan, yaşamında satranç dışında hiçbir şey olmayan, kazanmaya kurulu bir saat, soğuk, küstah, kuralcı, yüzeysel, kültürsüz, karacahil bir "dahi"dir. bu kısa anlatıda, zweig'ın tüm izleklerini bulmak mümkün: dünün dünyasından bugünün dünyasına geçiş, marazi tutkular, sapkın zekâlar, felaketlerini yaşamları boyunca taşıyan bireyler, fazişm ve kaba şiddet karşısında avrupa'nın ve dünyanın kaderi… (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. savaş.. insanlık tarihinin her anında derin izler bırakmış. ve bir savaş; gerek milletlerin gerekse insanın kendi kendiyle yaptığı mücadele. elem dolu bir öykü. "zorunda bırakılmak" değiminin üzerine öyle bir gidivermiş ki yazar. bu adamda özel bir taraf var; ilk ben keşfetmedim biliyorum. ama insanın beyninin içinden girerek nasıl oluyor da bu kadar hakim olabiliyor psikolojisine diye de düşünmeden edemiyor insan.

    karakterleri o kadar diri tutuyor ki beyninizden kazınmıyor. bunu ele aldığı yapıtta başarabilen çok az yazar vardır sanıyorum bilinenin aksine. yeteneksel bir işçiliğin de ötesinde.

    zweig, savaşın her anını kitaplarına gerçekten çok güzel nakşetmiş. olay kötü, olay can alıcı.. ama işleyiş! bir dehanın elinden ancak bu kadarı çıkabilirdi.

mesaj gönder