1. 1954 doğumlu olsa da benim için 30-35 yaşında olan delikanlı. 1994'ten beri deep purple'da olduğu için akla direkt purple gelse de dixie dregs diye bir şey var...

  başlıca çalışmalarına bakarsak bu abimiz dixie dregs ile 9 tane stüdyo albümü çıkarıyor. sonra solo ve steve morse band adında çıkardıkları var. bir ara kansas 'ta (evet dust in the wind olan kansas) çalıyor. 5 tane de purple ile albümü var. aslında 4 albüm bir de Purpendicular var desek daha doğru olur.

  kendisi sürekli blackmore ile karşılaştırılıyor. benim en sevdiğim gitarist olduğu için objektif yorum yapamam. tek söyleyebileceğim deep purple'a yeni bir hava kattığıdır.

  kullandığı gitarlara gelince fender'in Frankenstein Telecaster modelini kullanmış uzun yıllar. daha sonra musicman'a geçmiş. y2d diye bir model kullanıyor. kendine has garip manyetik dizilimi yine burda da var. amfi olarak ise ENGL E-656 Steve Morse signature modelini kullanmaktadır.

  çok cana yakın olduğu ve sürekli güldüğü söylenir. ayrıca kendisi pilottur. ufak bir uçağıyla hemen her gün uçtuğunu söyler.

  bir röportajdan alıntı vereyim bir de. soloları nasıl kaydettiğiyle ilgili kendi ağzından.
  "Bir soloyu kaydetmeden önce ısınırım ve kayda başlar, sekiz ayrı kayıt yaparım. Sonra ana kaydı ve sololardan birisini açık tutup diğerlerini kapatarak sonuca bakarım. Eğer iyi gelirse track olarak bilgisayarda yukarıya yakın yerlere taşırım, değilse en alt sıraya koyarım. Sekiz ayrı kayıt da bittikten sonra hala tatmin olmamışsam en alttakini siler ve yeni bir kayıt daha yaparak bu işlemi sürdürürüm. Belli bir tepe noktasına ulaştığıma inandığımda kayıt yapmayı bırakır, dışarı çıkar, birşeyler içer veya birkaç dakika orada burada takıldıktan sonra geri döner kayıtları dinlerim. Denemeler arasında hangisinin, özel, hangisinin sihirli, hangisinde güzel bir aksan olduğunu bulmaya çalışır, onun üzerine çalışmaya devam ederim. Bazen bazı şeylerde sorun olabilir, olduğunda da o kaydın bulunduğu bölümü aşağı alır, o bölümleri düzeltirim. Bu eski usul bir yöntem aslında, teyp kayıtları gibi. Ama artık bu işler çok daha kolay."

  27.01.17 editi:
  varan 1
  varan 2

mesaj gönder