• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
şiirler karşışiirler başka şiirler - nicanor parra
latin amerika ve şili’nin yaşayan en önemli şairlerinden nicanor parra ilk kez şili’de ortaya çıkan ve çoğu kez kendi adıyla anılan “karşışiir” akımının öncüsüdür. karşışiir’ini insanın, hayatın, dünyanın gülünç ve anlamsız yanını göstermek üzerine kuran parra, insanlığın yazgısını karartan akıldışı’nın basıncına karşı süssüz, doğrudan, kökten bir tonu tercih etmiş ve lirizmden olabildiğince uzaklaşmayı denemiştir. karşışiiri de karakterize eden açık alaycılığın kılavuzluğunda, nazımdan çok nesre meylederek, tek bir şiirsel hedefe doğru ilerlemeyi gütmeyen, zaman, kurgu ve anlamda yer yer keskin darbeli kırılmalar sergileyen, kopuk anlatılarla akan sert bir şiir geliştirir. şairin edebiyat dünyasında büyük yankı uyandıran ilk karşışiir örneklerinden başlayarak 1970’e kadarki en verimli dönemine ait tüm şiirlerini bir araya getiren şiirler karşışiirler başka şiirler parra’nın türkçe’de yayımlanan ilk eseridir.
  1. şili'nin büyük şairlerinden nicanor parra'nın 1970 yılına kadar yazdığı şiirlerin, karşışiirlerin toplandığı kitap.

    parra, imgelemden kaçınan ve şiiri nesirle öyküleştirerek günlük hayatın nesnelerinden faydalanıyor. araçları, evrensel durum ve gelişmeleri şiirine konu ediniyor.

    parra'yı roberto bolano ile keşfetmiştim ben, belki çeviri olduğundan istediğimi bulamadım ama yine de şiiri pek sevmiyor oluşumdan kaynaklı olabilir bu.

mesaj gönder