• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.32)
bizim büyük çaresizliğimiz - barış bıçakçı
sıkı bir dostluk... aslında hikâye onların hikâyesi, ender'in ve çetin'in... günün birinde hayatlarına bir genç kız girer. şimdi düşünme, hatırlama ve kendini didikleme zamanıdır.

"nihal'e başından beri olduğumuzdan farklı göründük. böyle gerekmişti. koruyucu, kollayıcı, soğukkanlı, ne yap­ması gerektiğini bilen, nihal düzgün yürüsün, üniversiteyi uzatmadan bitirsin, yaşadığı felaketten makul adımlarla uzaklaşsın diye asfalt döşeyen iki orta yaşlı, deneyimli er­kek. biri göbekli, diğeri kel."

barış bıçakçı, bu çağa özgü lâf kalabalığından; dil, duygu, düşünce kirliliğinden paçalarına tek damla çamur bulaştır­madan çıkabilen, şaşırtıcı bir içışığı cömertçe yayan bir ya­zar. nefes alır gibi, su içer gibi yazıyor.

(kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. yazarın ilk okuduğum kitabı, sonra peşi sıra diğer kitapları geldi. hani diyor ya, aşk eşitler arasında yaşanır; vehmi bey bir istisnadır diye işte tam orada charlotte bronte tarafından kaleme alınmış jane eyre'in dediklerini kulağıma fısıldadı ender.
    “şimdi sizinle konuşurken gelenekleri, alışkanlıkları, hatta şu ölümlü benliği bile hiçe sayıyorum. ikimiz de bu dünyadan göçmüşçesine… benim ruhum sizin ruhunuza sesleniyor; ikimiz de tanrı’nın huzuruna çıkmışız, eşitmişiz gibi… ki elbet eşitiz aslında.”
    velhasıl altı çizilecek çok şey vardır, birleştirecek çok şey. okuyunuz.

mesaj gönder