• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
enron; the smartest guys in the room - alex gibney
2001 yılında beklenmedik şekilde iflas eden enron şirketinin yükselişini, iflasa giden sürecini ve sonrasını anlatan belgesel.
 1. çok iyi belgesel bu... hem oldukça açıklayıcı hem akıcı... zamanında izleyip notlar almışım;

  20 kata varan kar beklentisi içinde 96 bankacı ve amerika'nın bir çok büyük yatırım bankası enron'a her biri 25 milyon dolar'a varan miktarlar yatırdılar. bu ciddi bankalar arasında yok yok; jp morgan chase, cs first boston, citibank, merrily lynch, deutchebank.

  andy fastow ve enron, finans dünyasının aç gözlülüğünü çok iyi kullandı. bu bankacılar, lenin'in deyimi ile düzen için "kullanılabilir aptallar" idi...

  enron'un kendi sahtekarlığının yanı sıra önde gelen finansal kurumların bu tezgahına ortak olması ve hatta zaman zaman onlara yardım etmiş olması oldukça rahatsız edicidir.

  enron skandalı, sinerjetik bir yolsuzluğun öyküsüdür. sistemde bu sahtekarlığı durdurabilecek kontrol noktaları olması gerekirdi. avukatların, muhasebecilerin, bankacıların bir yerde dur demesi gerekirdi, ancak hiç biri demedi, aksine bu tezgahtan kendi paylarına düşen parayı ceplerine atıp her şey göz yumdular.

mesaj gönder