1. bol miktarda para harcanmış fakat pek bir şeye benzememiş. bol miktarda milliyetçilik kasılmış. bizanslılar zaten hep şerefsiz hizmetçileri falan taciz ediyorlar, katakulli peşindeler. bizimkiler de yiğit mert dürüst falan. oyun boyunca verdiler dumanı verdiler dumanı gözümüz yandı artık, nefes almak zorlaştı. yine başka bir ayrıntı şeyhlerden medet ummak ve bundan aşırı gurur duymak halleri. osman bey gider şeyh edebalı'nın dizine oturur beraber rüyalarını paylaşırlar sonra icazet alınır devlet kurulur gibi şeyler. tarihi böyle bilmekten, böyle anlatmaktan ve daha kötüsü bununla gurur duymaktan vazgeçemeyeceğiz sanırım. velhasıl merak eden bakabilir ama pek de kayda değer bir oyun değildi.

    konu: kayı boyu'nun beyi osman'ın hem kayın pederi, hem piri olan şeyh edebalı, yakın zamanda kurulacak ve devamında neredeyse yedi yüz yıl cihana hükmeden bir imparatorluğa dönüşecek olan osmanlı devleti'ne osman bey eliyle nefes ve can vermiştir. böylece imparatorluğun maddi ve manevi temelleri sağlam bir şekilde atılmış, dışarıdan gelecek tüm tehlikeler bu iman, inanç ve zeka ile bertaraf edilebilmiştir.
    bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan osman bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. bilecik tekfuru digenis, yarhisar tekfuru dukas’ın kızı jennifer ile evlendirilecek, düğüne davetli olarak gelen osman bey, pusu kurulup öldürülecektir. düğün gecesi için bizans’ın kendi içinde de ayrı bir tezgah kurulur. inegöl tekfuru nikola ve general muzalo’nun kimsenin bilmediği bambaşka planları vardır.
    düğüne davet için elçi olarak gönderilen mihail dayanamaz ve eski dostu osman’a kurulan tuzağı anlatır.
    osman tuzağı tersine çevirecek zekice bir plan yapar. kadın kılığına sokarak düğüne getirdiği askerleri sayesinde pusuyu bertaraf eder. aynı anda hem bilecik kalesinde, hem düğün alanında başlayan savaş osman bey'in zaferiyle sonuçlanır.
    abi

mesaj gönder