• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.76)
buz ve ateşin şarkısı - george r. r. martin
romanın geçtiği zamandan 15 yıl öncesinde yedi krallık, "robert'ın isyanı" ya da "gaspçının savaşı" olarak da bilinen bir iç savaşla parçalanır. rhaegar targaryen lyanna stark'ı kaçırarak ailesini ve nişanlısı robert baratheon'u öfkelendirir. babası ve ağabeyi lyanna'nın güvenli bir şekilde geri dönmesini talep ettiklerinde deli kral, aerys ıı targaryen ikisini de idam eder. ortanca kardeşi eddard çocukluk arkadaşı robert baratheon ve gözetiminde yetiştikleri jon arryn'e targaryen hanedanlığı'na karşı açtıkları savaşa dahil olur. böylece haneler arası yapılan evlilikler sayesinde tully ve arryn hanelerinin de ittifakı sağlanmış olur (lord eddard catelyn tully ile lord arryn ise lysa tully ile evlidir). etkili bir hane olan tyrell hanesi kralı desteklemeye devam ederken lannister ve martell haneleri targaryenler tarafından uğradıkları hakaretlerden dolayı tarafsız kalmayı tercih eder. iç savaş rhaegar targaryen, üç dişli mızrak savaşı'nda robert baratheon tarafından öldürüldüğünde doruğa çıkar. lannisterlar sonunda kral aerys'i desteklemeye karar verirler fakat sonrasında kral toprakları'nda başkenti yağmalayarak karşı tarafa geçerler. kral muhafızlarından jaime lannister kral aerys'e ihanet eder ve onu öldürür. lannister hanesi robert baratheon'a bağlılık yemini eder. tyrelller ve diğer kral taraftarları da boyun eğer ve robert baratheon yedi krallığın kralı ilan edilir. savaş sırasında lyanna stark bilindiği kadarıyla esir tutulduğu kalenin kardeşi tarafından ele geçirilmesinden kısa bir süre sonra hastalanmasından dolayı maalesef ölür. bu yüzden robert baratheon lannister hanesi ile bağlılığını güçlendirmek için cersei lannister ile evlenir. robert'ın zaferine rağmen deli kralın küçük oğlu viserys ıı targaryen ve tek kızı daenerys targaryen sadık hizmetlileri tarafından dar deniz'in ötesine götürülerek güvenlikleri sağlanır. prens doran'ın kız kardeşi elia martell (prens rhaegar'ın eşi) ve küçük çocukları başkentin taarruzu sırasında lannister hanesine bağlı şövalyeler tarafından öldürüldüğü için savaş sonrasında martell hanesi kendini soyutlama yolunu seçer.

altı yıl sonra kral robert demir adalar'ın lordu balon greyjoy'un isyanı'nı bastırarak rüşdünü ispat eder. balon'un büyük ve ortanca oğulları öldürülür ve küçük oğlu theon rehin olarak eddard stark'ın gözetimine verilir.
  1. seriye "efsane" diyebilmek icin bitmesini beklemek gerekiyor ama benim.okudugum en iyi fantastik kurgu serisi diyebilirim. yazari da bu turun ustadi olarak tolkien'i goruyor ve ondan esinlendigini soyluyor ama bence su an itibariyla seri lord of the rings'den daha iyi

mesaj gönder