1. ARM yani asıl adı ile "Acorn Risc Machine" .

  ARM tek cümle ile özetlemek gerekirse amatör düzeyde çalışılabilecek en iyi mikro işlemcidir. ( tabi ki subjektif bir ifade bu )

  Çok kısa tarihçesine girmek gerekirse eğer 1983 yılında Acorn Computers Ltd. tarafından geliştirilmeye başlandı ve 85 yılında ise ilk defa piyasaya sunuldu.

  Peki niye Atmel, pic veya arduino değil de arm derseniz eğer cevap çok basit. Diğer tüm ikamelerine göre daha güçlü ve daha fonksiyonel bir mikro işlemci. Kullandığınız iphone'lardan evdeki beyaz eşyalara kadar her yerde bulunmakta.

  Burda nedir, ne değildir'den ziyade. "nasıl öğrenilir?" hususunda bir şeyler söyleyeceğim zira pic ve arduino hakkında zibilyon kaynak bulabilirken arm konusunda bu kadar rahat kaynak bulamıyorsunuz ve öğrenmesi de onlar kadar kolay olmadığı için zorluk ikiye çıkıyor.

  Öncelikle ilk tavsiyem tabi ki hangi platformda programlama yapsanız daha iyi olur:

  Birçok IDE'si bulunmasına rağmen benim de kullandığım KEIL uvision'ı tavsiye ederim.
  Keil u vision ide

  Öğrenmeye başlarken ben stm32f407vg discovery kartından başladım. Yani arduino'nun arm'lı versiyonu diyebilirsiniz. Türkiye'de 100 lira civarı iken 3 ay beklerseniz çin'den 60 liraya alabilirsiniz.

  Stok tükenmiş ama arada sırada bakarsanız eğer tekrar stoklayabilirler :
  Robotistan Stm32f407 Discovery

  90 Liraya direnc.net'te...
  Direnc Stm32f407 Discovery

  Aldıktan sonra ise programlamaya başlarken şunu farkedeceksiniz ki her şeyi öyle hemen kullanamıyorsunz. PWM , I2C , ADC veya Timer'lar. Hepsini öncelikle kurmanız ve clock ayarlarını yapmanız gerek. Bunu sizin için önceden yapan bir program mevcut. Hali hazırda indirerek kullanacağınız pinleri belirtiyorsunuz. O sizin için bir c dosyası oluşturuyor. Keil u vision'a ise bunu atarak. Size sadece temel programlama kısmı kalıyor.

  Stm32 Cube MX


  Peki daha sonrasında youtube'dan da yardım isterseniz eğer :

  Bölümümden bir arkadaşım ARM hakkında youtube'dan eğitici videolar çekmekte.

  Hacettepe - ARM programlama

  Ama belki bazı şeyler eksik kaldı ve hala kendinizi yetersiz görüyorsanız. Size tavsiyem ARM için en çok kullanılan driver'ın manual'ini okuyabilirsiniz. Bir çok şeyi oradan öğrenerek yaptım. ( HAL driver )

  HAL Drivers Manual

mesaj gönder