1. öncelikle dün yazmış olduğum şu yorumu okuyunuz. okuduysanız şu soruları cevaplayın lütfen. yazıyı okuyunca ne hissettiniz? kaynağına baktınız mı? kaynağa baktıktan sonra ne hissettiniz?

  aslında bu yazıyı birkaç haftadır yazmak istiyordum. yazmadan önce yazıyı biraz daha çekici hale getirmek için yukarıdaki tepki ölçeri yaptım. mesaj olarak geri dönüş yapılmasa da çoğu yazarın kaynağa baktığını gördüm. peki ya kaynak koymasaydım?

  işte işler burada ilginçleşiyor. kaynak olmasaydı bu yorum büyük ihtimal deby de ilk 5 te idi. bunu biliyorum çünkü geçmişte buna benzer bir şey yaptım.

  bu yorumun ve buna benzerlerinin inandırıcı olmasının nedeni kullanılan dil. dil olayı ne kadar gerçek gibi anlatırsa, okuyucu bu duruma o kadar inanır.

  bunu yapan sektörler var artık. yalan habercilik, kaynağı olmayan bilgiler. birde afilli bir resim koyduğunuz zaman yaptığınız şey internette hızla yayılmaya başlayacaktır. bir süre sonra siz bile inanabilirsiniz.

  mesela bazı bilgilerde kaynak belirtilsede bir çember şeklinde belirtilir. ne demek istiyorum? benim 3 farklı sitem/sayfam var. üçünde de eş zamanlı olarak dün yazdığım şu yorumu yazsam. kaynak olarakta x sayfasından y sayfasını, y sayfasından z sayfasını ve z sayfasından da x sayfasını göstersem. insanların yapacağı şey ilk kaynağa tıklayıp bilginin doğru olduğuna inanmak olacaktır.

  bu yorumu neden yazıyorum? sadece bilgilenin diye. bunu arkadaş çevremde de denedim ama bana inanmak istemediler. hala türkiye de 100 tane atom bombası olduğunu ama şifrelerini bilmediğimiz için atom bombalarını kullanamadığımızı, 2023 te lozan anlaşmasının bitmesiyle bor çıkartıp dünya nın en zengin ülkesi olacağımıza inanıyorlar.

  bir bilgide kaynak belirtilmediyse yapıcağınız tek şey anahtar kelimeleri google da aratmak. dün yazdığım yorumda anahtar kelime talahuma kabilesi idi. internette bunu aratsaydınız karşınıza hiçbir şey çıkacaktı.

  neyse sözü uzatmayayım fazla. anafikri anladınız artık. mesela bu yorum muhtemelen yarın beğenilmeyen listesine girecek. çünkü insanları kandırmak onların pek hoşuna gitmez. buda farklı bir yorumun hikayesi diyerek o güzel atıma binip gideyim.

mesaj gönder