1. www.dunyahalleri.com sayfasında yayınlanan habere göre, time dergisi 2016 yılının en iyi 25 icadını seçmiş. Bakalım icatları siz de beğenecek misiniz?

  Her yıl Time dergisi, dünyayı daha iyi daha akıllı ve bazı örneklerde olduğu gibi daha eğlenceli bir yer haline getiren icatları seçiyor. Bu yıl seçkiye girmeye hak kazanan icatlar şu şekilde:

  Flyte

  Flyte adlı bir ampül elektromanyetizma sayesinde havada durabiliyor ve dönebiliyor. (349 Dolar)

  Morpher

  Morpher, plastikten üretilen ve neredeyse düz bir şekilde katlanabilen bir bisiklet kaskı. (119 Dolar)

  Solar Roof

  Tesla ve SolarCity tarafından geliştirilen güneş panellerialıştığımız güneş panellerinin aksine demir yığınlarını andırmıyor.

  Nike Hyperadapt 1.0

  Nike tarafından üretilen, Geleceğe Dönüş filminde gördüğümüz bu modelde ayakkabının diline yakın bir düğmeye basılarak ayakkabının bileği kavraması ya da çözülmesi mümkün. (720 Dolar)

  Her yere sığabilen futbol sahası

  AP Thailand tarafından geliştirilen ve ‘The Unusual Football Field’ (alışılmadık futbol sahası) adlı verilen futbol sahaları alıştığımız futbol sahalarından biraz farklı. Dikdörtgen olmayan futbol sahalarının üretilme amacı ise yer kıtlığı.

  PlayStation VR

  Sony’nin ürettiği PlayStation VR, birçok kişinin halihazırda sahip olduğu PlayStation 4 ile uyumlu olarak tasarlandı. Bu sayede oyun severler daha gerçekçi ve daha yoğun bir oyun tecrübesi yaşayabilecekler. (400 Dolar)

  Hmbldt Elektronik Sigaraları

  Bu sigaraları içinize çektiğiniz zaman rahatlamanızı, uykunuzun gelmesini ya da ağrınızın dinmesini sağlayan bir dozluk kenevir yağı salınıyor. Gitgide daha fazla hükumetin tıbbi kenevir kullanımını yasallaştırmasıyla birlikte Hmbldt gibi ürünlerin yaygınlaşması bekleniyor. (100 Dolar)

  Hello Sense

  Hello Sense adlı çalar saat odanızın sıcaklığını, nem oranını, aydınlatmasını ve hatta hava kalitesini ölçümleyerek en rahat şekilde uyumanıza yardımcı oluyor. Ayrıca uyku-uyanıklık döngünüzü ölçümleyerek en az zorlanacağınız anda sizi uyandırıyor. (149 Dolar)

  Eagle 360

  Goodyear tarafından geliştirilen tekerlekler araçların birçok yönde hareket edebilmesine imkan sağlıyor. Eagle 360 tekerlekleri otonom araçlar için tasarlandığından yakın zamanda yollarda görmemiz mümkün görünmüyor.

  Quip

  Quip, pille çalışan, kullanıcıya pozisyon değiştirmesini hatırlatan akıllı bir diş fırçası. (25 Dolar)

  Eatwell Assistive Tableware

  Sha Yao, beyin ya da vücutla alakalı rahatsızlıkları olan kişiler için özel bir yemek takımı tasarladı. Sıcak renkler kullanılarak tasarlanan takım kişinin yemeği tabaktan ayırt edebilmesini amaçlıyor. (60 Dolar)

  Better Shelter

  Kapı kilitleri ve güneş panelleri gibi özellikleri olan Better Shelter dört saatten az bir zamanda inşa edilebiliyor. Şimdilerde mülteciler için kullanılan Better Shelter farklı özellikler eklenerek iyileştirilmeye çalışılıyor.

  Dyson Supersonic

  Alışılmış saç kurutma makinelerinin aksine sessiz ve çok daha hızlı çalışabilen Dyson Supersonic, sensör mekanizması sayesinde de oldukça yumuşak bir his veriyor. (399 Dolar)

  The Orange-Fleshed Sweet Potato

  HarvestPlus ve CIP’teki bitki bilimciler, Afrika ülkelerine A vitamini açısından zengin olan biyolojik takviyeli tatlı patates üretmeleri için yardımda bulunuyor.

  Dji Mavic Pro

  DJI’ın ürettiği drone sadece profesyonellere değil herkese yönelik. Mavic Pro’nun engelden kaçınma teknolojisi, 4K kamerası ve uçarken etraftaki nesneleri takip etme özelliği var. Ayrıca bir somun ekmek boyutuna kadar küçülebiliyor. (999 Dolar)

  Arc InstaTemp

  Arc tarafından üretilen InstaTemp, kişinin alnına sadece birkaç cm uzaklıkta tutulduğunda ateşini ölçebiliyor. (40 Dolar)

  Minimed 670g

  Medtronic tarafından geliştirilen yapay pankreasbir iPod büyüklüğünde. Vücuda takıldığında her beş dakikada bir kan şekeri seviyenizi ölçüyor ve ihtiyacınız olan kadar insülin takviyesi yapıyor.

  Tiangong-2

  Çin 2016’nın Eylül ayında Tiangong-2 adlı uzay istasyonunu uzaya göndermişti.

  IKO

  Carlos Arturo Torres tarafından geliştirilen IKO, arkadaşlarıyla oyun oynamak isteyen çocuklar düşünülerek tasarlanmış bir protez.

  Chevrolet Bolt
  General Motors, tek seferlik şarjla 300 km’den fazla yol alabilen elektrikli araba Chevrolet Bolt’u geliştirdi. (40 bin Dolar)

  Kid Power Band

  UNICEF’in ürettiği bileklik, çocukların daha fazla spor yapmasını sağlayacak. İstenilenler yerine getirildiğinde ise verilen puanlar sayesinde dünyanın çeşitli yerlerindeki aç çocuklara kargoyla yiyecek gönderilecek. (40 Dolar)

  Apple AirPod

  Apple tarafından üretilen kablosuz kulaklığın mikrofon özelliğinin yanı sıra arama geldiğinde müziği otomatik olarak durdurma gibi özellikleri de mevcut. (159 Dolar)

  Amazon Echo

  Amazon’un hoparlörü Echo, Alexa sayesinde Uber’den araç çağırmanıza, ışıkları söndürmenize ya da Dominos’tan pizza sipariş etmenize imkan sağlıyor. (180 Dolar)

  Wynd

  Ortalama bir su şişesi boyutundaki Wynd hava temizleyicisi, odanızdaki zararlı kimyasalları emiyor. (154 Dolar)

  Mattel Barbie

  Mattel tarafından üretilen gerçekçi Barbie’ler uzun yıllardır dayatılan zayıflık ve güzellik algısını yıkıyor. (Tanesi 10 Dolar)

  Kaynak: Time

mesaj gönder